Udostępnij teraz w social media:

W styczniu 2017 roku Microsoft ogłosił ograniczenie mocy w systemie Windows 10. Ta funkcja miała pierwotnie zostać udostępniona wraz z aktualizacją Creators Update, ale nie była gotowa na czas. Jest już dostępny i możesz włączyć ograniczanie mocy w aktualizacji Windows 10 Fall Creators Update.

Włącz ograniczanie mocy

Funkcję Power Throttling można włączyć dla aplikacji działających w tle. Nie jest przeznaczony dla systemów stacjonarnych. Głównym celem ograniczania mocy jest pomoc w wydłużeniu czasu pracy akumulatora i zmniejszenie zużycia energii, gdy poziom naładowania jest niski. Masz pełną kontrolę nad tym, które aplikacje są ograniczane.

Otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do System> Bateria. Na samej górze, tuż pod paskiem pokazującym procent naładowania baterii, znajduje się opcja „Zużycie baterii według aplikacji”. Kliknij to.

Sprawdź -   Jak uzyskać zweryfikowane konto na Instagramie

Zobaczysz listę wszystkich zainstalowanych aplikacji. W niektórych z tych aplikacji może pojawić się komunikat „Zarządzane przez system Windows”. Są to aplikacje, dla których system Windows 10 już włączył ograniczanie mocy.

Kliknij aplikację na tej liście. Włącz opcję „Pozwól systemowi Windows decydować, kiedy ta aplikacja może działać w tle”, aby włączyć ograniczanie mocy dla tej konkretnej aplikacji. Odznacz tę opcję i zaznacz opcję „Zezwalaj tej aplikacji na uruchamianie zadań w tle”, aby wyłączyć ograniczanie mocy dla określonej aplikacji.

Ograniczanie mocy w systemie Windows 10

Ograniczanie mocy w systemie Windows 10 ma związek z aplikacjami, które wykonują zadania w tle. Nie wszystkie aplikacje można ograniczać, na przykład aplikacje działające tylko w tle, takie jak Dropbox, nie mogą być ograniczane. Aplikacje działające wyłącznie na pierwszym planie, takie jak Chrome, nie mogą być ograniczane. Prawie wszystkie domyślne aplikacje systemu Windows 10 można ograniczyć.

Sprawdź -   Jak ustawić język na podstawie aplikacji w systemie Windows 10

Ograniczanie mocy ma pewne ograniczenia sprzętowe. Obecnie działa tylko w systemach z procesorem Intel 6. generacji lub wyższym. Microsoft pracuje nad dodaniem obsługi większej liczby procesorów. Ograniczanie mocy zawiesza aplikacje działające w tle, jeśli ważniejsze aplikacje działają na pierwszym planie. Wykrywa, kiedy zasoby systemu są obciążane przez pracę, którą aktywnie wykonujesz, i stara się zmniejszyć obciążenie, kończąc niepotrzebne procesy.

Niestety, suwak zarządzania energią, który został pokazany na początku kwietnia, nie pojawił się w aktualizacji Fall Creators. Suwak został dodany do systemu Windows 10 w aktualizacji Fall Creators Update. Wygląda na to, że ukrywa go błąd. Aby rozwiązać problem, przełącz się na zrównoważony plan zasilania. Suwak pozwala wybrać stan zużycia energii w zakresie od najlepszej żywotności baterii do najlepszej wydajności. Był obecny w starej kompilacji Insidera i można było uzyskać do niego dostęp, klikając ikonę baterii w zasobniku systemowym.

Sprawdź -   Jak ręcznie zainstalować najnowsze sterowniki NVIDIA w systemie Windows 10

Firma Microsoft twierdzi, że ograniczanie mocy może zaoszczędzić do 11% baterii, chociaż możesz zauważyć różnice w swoim własnym systemie.