Jak włączyć podgląd plików przecen w Eksploratorze plików w systemie Windows 10

Podglądy plików to niezwykle przydatna funkcja w komputerowym systemie operacyjnym. Windows 10 zapewnia podgląd kilku popularnych formatów plików, ale nie wszystkich. Jeśli akurat masz zainstalowany pakiet Office, otrzymasz podgląd dokumentów Office i arkuszy kalkulacyjnych, ale w przypadku wielu innych formatów musisz zainstalować dodatkowe rozszerzenia Eksploratora plików. Markdown to typ pliku, który można otworzyć za pomocą zwykłego edytora tekstu, takiego jak Notatnik, ale Eksplorator plików nie może wyświetlić jego podglądu. Oto, jak możesz włączyć podgląd plików przecen w Eksploratorze plików.

Podgląd plików Markdown w Eksploratorze plików

Aby włączyć podgląd plików Markdown w Eksploratorze plików, musisz zainstalować rozszerzenie Eksploratora plików. To szczególne rozszerzenie jest dołączone do PowerToys, darmowego narzędzia typu open source opracowanego przez Microsoft. Możesz pobierz go z Github.

PowerToys zawiera kilka narzędzi i są one przydatne, ale jeśli nie jesteś zainteresowany ich użyciem, możesz włączyć tylko funkcję „Eksploratora plików”. Po włączeniu musisz ponownie uruchomić Eksploratora plików, zanim rozszerzenie zacznie działać. Aby ponownie uruchomić Eksploratora plików, otwórz Menedżera zadań i poszukaj Eksploratora Windows na karcie Procesy. Wybierz i kliknij przycisk Uruchom ponownie.

Po ponownym uruchomieniu Eksploratora plików musisz go otworzyć i przejść do folderu zawierającego plik przeceny. Przejdź na kartę Widok i kliknij przycisk Okienko podglądu. Panel podglądu pojawi się po prawej stronie i pokaże zawartość pliku.

Włączenie funkcji Eksploratora plików w PowerToys umożliwi także podgląd plików SVG.

Musisz utrzymać działanie PowerToys, aby uzyskać podgląd plików przeceny.

Jeśli chcesz uzyskać podgląd nieobsługiwanych plików obrazów, możesz zainstalować inne rozszerzenie Eksploratora plików, które wykonuje to zadanie.

Rozszerzenia Eksploratora plików są na ogół lekkie, więc nie musisz się martwić, że PowerToys je spowolni. Szkoda, że ​​to rozszerzenie pliku jest powiązane z PowerToys. Użytkownicy mogą mieć niechęć do instalowania PowerToys, jeśli nie zamierzają korzystać ze wszystkich jego funkcji, ale przynajmniej funkcje można indywidualnie włączać / wyłączać. W rzeczywistości najnowsza wersja PowerToys bardzo ułatwia włączanie / wyłączanie ich na jednym ekranie w ustawieniach.

Ograniczenie systemu Windows 10 do niemożności podglądu plików tekstowych jest nieco podobne do tego, co ma macOS, chociaż macOS obsługuje podgląd znacznie większej liczby typów plików.

x