Kiedy iPad Pro i Apple Pencil zadebiutowały na rynku, wielu twórców dostrzegło w tym nową erę możliwości. Urządzenie to miało stać się konkurencją dla Wacom Cintiq oraz kart Surface. Jednak rzeczywistość okazała się nieco inna. W najlepszym przypadku iPad Pro funkcjonował jako ulepszony czytnik e-booków, a w najgorszym ledwie jako narzędzie do robienia notatek. To, co naprawdę definiuje produkty Apple, to jednak nie same urządzenia, lecz aplikacje. W tym kontekście na czoło wysuwa się Procreate na iPada, uhonorowane nagrodą Apple w 2013 roku. Ta aplikacja umożliwia tworzenie różnorodnych dzieł sztuki cyfrowej, od malarstwa po kaligrafię, i stała się kluczowym narzędziem dla kreatywnych profesjonalistów. Choć Procreate nie dorównuje jeszcze w pełni Adobe Photoshop, jest to narzędzie, które z pewnością warto rozważyć. Poniżej znajduje się przewodnik, który pomoże Ci rozpocząć przygodę z Procreate.
Aby móc korzystać z Procreate, nie musisz koniecznie posiadać Apple Pencil ani innego zewnętrznego sprzętu. Możesz równie dobrze tworzyć grafiki za pomocą samego dotyku. Rysik z pewnością zwiększa precyzję, ale nie jest absolutnie niezbędny. Procreate obsługuje różne urządzenia, takie jak Apple Pencil, Pencil for FiftyThree czy Adobe Ink.
Edytowanie projektów
Po uruchomieniu aplikacji zobaczysz ekran z listą wszystkich swoich projektów. Aby edytować istniejący obraz, wystarczy go dotknąć, co przeniesie Cię do odpowiedniego edytora. Jeśli chcesz wykonać jakąkolwiek operację na konkretnym obrazie, przesuń palcem w lewo, a pojawią się opcje usunięcia, skopiowania lub udostępnienia.
Możesz przytrzymać jeden obraz, aby zaznaczyć wiele projektów do działania zbiorowego lub zgrupować je poprzez standardowe przeciąganie i upuszczanie.
Tworzenie nowego płótna
Kiedy uruchomisz aplikację, kliknij ikonę plusa w prawym górnym rogu. Zobaczysz listę różnych rozmiarów płótna, które możesz wybrać. Domyślnie ustawione jest to na rozdzielczość Twojego iPada Pro. Jeżeli standardowe opcje nie odpowiadają Twoim potrzebom, możesz dotknąć opcji „Nowe płótno” i wprowadzić własne parametry rozmiaru oraz rozdzielczości.
Maximalne rozdzielczości to:
- iPad Pro 12,9″ – 16384 x 4096 lub 8192 x 8192
- iPad Pro 9,7″, iPad Air 2, iPad mini 4 – 8192 x 4096
- iPad Air 1, iPad 4, iPad 3, iPad mini 3, iPad mini 2 – 4096 x 4096
- iPad 2, iPad mini 1 – 4096 x 2616
Importowanie płótna
Możesz również zaimportować płótno do Procreate, co jest przydatne, gdy chcesz kontynuować pracę nad rysunkiem z innego urządzenia lub korzystać z innego szablonu. Pliki są przechowywane w formacie [filename].procreate, ale możesz też importować pliki PSD. Wybierz odpowiedni plik i zaczynaj!
Nawigacja w interfejsie użytkownika
Na poniższym zrzucie ekranu widać różne narzędzia dostępne w Procreate. Znajdziesz tam narzędzia do selekcji, malowania, próbkowania kolorów, gumki, warstw i inne.
Coś do cofania / ponawiania działań
Procreate pozwala na cofnięcie do 250 działań wstecz. Aby cofnąć jeden krok, stuknij ekran dwoma palcami; aby cofnąć więcej kroków, przytrzymaj oba palce. Jeśli cofniesz się zbyt daleko, dotknij ekranu trzema palcami, aby przywrócić ostatnią operację. Przytrzymaj trzy palce, aby powtórzyć więcej działań.
Podstawowe rysowanie
Aby narysować prostą linię, rozpocznij rysowanie od punktu startowego i prowadź linię do miejsca docelowego, nie odrywając narzędzia. Kształt automatycznie zostanie wyprostowany do linii prostej. Jeśli nie podnosisz narzędzia, możesz przesuwać prostą linię, aż znajdziesz dla niej odpowiednią pozycję.
Aby usunąć całą zawartość warstwy, przesuń ekran trzema palcami. Spowoduje to wyczyszczenie warstwy.
Możesz powiększać lub pomniejszać, szczypiąc ekran, lub obracać obszar roboczy, przytrzymując dwa palce. Wystarczy, że dotkniesz ekranu do wewnątrz, a potem unieś palce, aby dopasować obraz do ekranu. Wykonaj odwrotny gest, aby przywrócić go do pierwotnej wielkości.
Przesuń trzema palcami w dół, aby uzyskać dostęp do opcji wycinania, kopiowania i wklejania.
Dotknij ekranu czterema palcami, aby przełączyć widok na pełny ekran, a następnie stuknij ponownie czterema palcami, aby wrócić do normalnego widoku.
Praca z warstwami
Aby zobaczyć wszystkie warstwy, stuknij przycisk warstw. Jeśli chcesz połączyć więcej niż jedną warstwę, uszczypnij pierwszą i ostatnią warstwę, a następnie ściśnij. Wszystkie warstwy między nimi zostaną połączone w jedną. W menu warstw możesz przesuwać palcem z lewej do prawej (zobaczysz znak -), aby zarządzać wieloma warstwami jednocześnie. Dotykając miniatury warstwy dwoma palcami, uzyskasz dostęp do opcji krycia dla danej warstwy. Przeciągnij warstwę od lewej do prawej dwoma palcami, aby zablokować jej przezroczystość. Aby zaznaczyć całą zawartość warstwy, wystarczy ją dotknąć i przytrzymać dwoma palcami.
Pędzle
Żadne narzędzie do rysowania nie może obyć się bez pędzli. Dotknij narzędzia pędzla, aby wybrać jeden z dostępnych w aplikacji. Każdy pędzel ma unikalne cechy, które mogą wzbogacić Twoje rysunki. Profesjonalni artyści wiedzą, czego szukają, natomiast nowicjusze mogą eksperymentować, aby znaleźć odpowiednie narzędzie dla siebie.
Jeśli ktoś przesłał Ci pędzel (np. e-mailem czy przez iTunes), wystarczy dotknąć plusa obok etykiety Pędzle, aby go zaimportować. Nowe pędzle będą umieszczone w osobnym folderze o nazwie „Importowane”. Przesuń do ostatniego panelu Zestaw pędzli, aby je znaleźć, a następnie przesuń i przeciągnij, aby dostosować je według własnych preferencji.
Możesz również wybrać różne pędzle do gumki.
Preferencje i próbnik kolorów
W sekcji Działania znajdź przycisk Prefs. Tutaj masz możliwość zmiany ustawień dotyczących rysowania, wybierania koloru interfejsu (możesz przełączyć się na jasny, zamiast domyślnego ciemnego) oraz innych zaawansowanych opcji, które możesz dostosować, jeśli zechcesz. Zdecydowanie jednak sugerujemy, abyś najpierw zdobył więcej doświadczenia z aplikacją, zanim zaczniesz wprowadzać zmiany w tych ustawieniach.
Wybierając Klasyczny próbnik kolorów, uzyskasz tradycyjną paletę, która pokazuje pojedynczy kolor i jego odcienie, co jest pomocne przy cieniowaniu.
Alternatywnie, możesz wybrać nowy próbnik kolorów, który oferuje zarówno gradację, jak i szerszy zakres kolorów, co ułatwia ich wybór.
Timelapse
Jedną z najlepszych funkcji Procreate jest możliwość podglądu swojej pracy w formie filmu poklatkowego. Aplikacja rejestruje każde pociągnięcie (z wyjątkiem cofniętych akcji) i pozwala na eksportowanie tego nagrania jako wideo. Jest to niezwykle przydatne dla profesjonalistów, którzy chcą zrecenzować swój proces lub podzielić się nim z innymi artystami.
Teraz możesz rozpocząć swoją przygodę z Procreate. Jeśli masz pytania dotyczące specyfiki aplikacji, zostaw komentarz, a z przyjemnością o tym porozmawiamy.
newsblog.pl