Jak zainstalować system Windows 11 bez TPM [Bypass CPU requirements]

Windows 11 to tylko 64-bitowy system operacyjny. Podobnie jak macOS, Microsoft również przeszedł do obsługi tylko systemów 64-bitowych w swoim najnowszym systemie operacyjnym. Oprócz wymagań 64-bitowych system Windows 11 wymaga również bezpiecznego rozruchu UEFI i TPM 2.0 w systemie w celu uruchomienia. Dla wielu użytkowników wersja układu TPM blokuje im możliwość uaktualnienia do systemu Windows 11.

Windows 11 bez TPM

Zainstaluj Windows 11 bez TPM

Układ TPM jest komponentem sprzętowym. Jeśli twój system go nie ma, prawdopodobnie musisz kupić nowy system. Ten układ nie jest dokładnie czymś, co można uaktualnić, tak jak pamięć RAM. Twoja płyta główna może nie obsługiwać nowszej wersji układu. To powiedziawszy, możesz ominąć wymagania systemu Windows 11 dotyczące układu.

Aby to zrobić, najlepiej uaktualnić system Windows 11 do systemu Windows 10. Przed uaktualnieniem musisz edytować rejestr i powiedzieć systemowi Windows 10, aby ominął wymaganie modułu TPM.

Jest to generalnie bezpieczne, ale zdecydowanie zalecamy wykonanie kopii zapasowej ważnych plików w systemie przed kontynuowaniem. Jeśli możesz, utwórz punkt przywracania. Będzie to działać w systemach z obsługiwanymi i nieobsługiwanymi procesorami.

Jak zainstalować system Windows 11 bez TPM

Aby zainstalować system Windows 11 w systemie, który nie ma układu TPM lub nie ma modułu TPM 2.0, wykonaj następujące kroki.

Stuknij skrót klawiaturowy Win + R, aby otworzyć okno uruchamiania.
W polu uruchamiania wpisz regedit i naciśnij klawisz Enter.
Przejdź do konfiguracji HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEM
Kliknij prawym przyciskiem myszy klucz Setup i wybierz Nowy> Klucz z menu kontekstowego.
Nazwij ten klucz: LabConfig.

Kliknij prawym przyciskiem myszy nowo utworzony klucz LabConfig i wybierz Nowy>Wartość DWORD (32-bitowa) z menu kontekstowego.
Nazwij tę wartość DWORD BypassTPMCheck.
Kliknij dwukrotnie wartość BypassTPMCheck i ustaw jej wartość na 1.

Ponownie kliknij prawym przyciskiem myszy klucz LabConfig i wybierz Nowy>Wartość DWORD (32-bitowa) z menu kontekstowego.
Nazwij go BypassRAMCheck.
Kliknij go dwukrotnie i ustaw jego wartość na 1.

Ponownie kliknij prawym przyciskiem myszy LabConfig i wybierz Nowy>Wartość DWORD (32-bitowa).
Nazwij tę wartość BypassSecureBootCheck.
Kliknij go dwukrotnie i ustaw jego wartość na 1.

Kliknij OK i zamknij edytor rejestru.
Uruchom plik instalacyjny dla systemu Windows 11.

Uwaga: możesz uaktualnić do systemu Windows 11, tworząc dysk instalacyjny, podłączając go do systemu Windows 10 i uzyskując do niego dostęp z Eksploratora plików.

Czysta instalacja systemu Windows 11

Jeśli nie dokonujesz aktualizacji do systemu Windows 11 z systemu Windows 10, a zamiast tego decydujesz się na czystą instalację nowego systemu operacyjnego, nadal musisz edytować rejestr. Sztuczka polega na dostaniu się do rejestru przed zainstalowaniem systemu Windows 11.

Wyłącz komputer.
Włącz system i przejdź do BIOS-u.
Zmień pierwsze urządzenie rozruchowe na USB.
Podłącz dysk USB/instalacyjny systemu Windows 11.
Zrestartuj komputer.
Po uruchomieniu dysku instalacyjnego systemu Windows 11 zostanie wyświetlony komunikat „Ten komputer nie może uruchomić systemu Windows 11”.
Naciśnij skrót klawiaturowy Shift + F10, aby otworzyć wiersz polecenia.
W wierszu polecenia wpisz regedit i naciśnij Enter.
Otworzy się edytor rejestru.
Wykonaj czynności opisane w poprzedniej sekcji i wprowadź wszystkie zmiany w rejestrze.
Po zakończeniu edycji wpisz Exit w oknie wiersza polecenia.
Kliknij przycisk Wstecz na ekranie „Ten komputer nie może uruchomić systemu Windows 11”.
Uruchom instalację ponownie i powinna się udać.

Wniosek

Microsoft generalnie nie tworzy oprogramowania, które zmusza użytkowników do kupowania nowego sprzętu. Jeśli masz system, który jest zbyt stary, aby mieć układ TPM 2.0, powinieneś rozważyć zakup nowego systemu. Układ TPM zwiększa bezpieczeństwo systemu i w przyszłości będziesz go potrzebować. Możliwe jest również, że Microsoft załata tę pracę, pozostawiając cię w pułapce.