Jak zapobiegać wektorom ataku w Twojej sieci?

Hakerzy i cyberprzestępcy stają się obecnie coraz bardziej wyrafinowani, co sprawia, że ​​organizacje muszą wyprzedzać złośliwe środki i zapewniać najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Głównym celem cyberprzestępców jest zdobywanie danych, takich jak poufne informacje o klientach i firmach, w złośliwych celach. Hakerzy wykorzystują kilka rodzajów ataków, takich jak złośliwe oprogramowanie, phishing i DDoS, aby uzyskać dostęp do sieci firmy i naruszyć jej dane.

Robią to poprzez wektory ataków, które obejmują skradzione dane uwierzytelniające, wirusy, oprogramowanie ransomware i inne.

Te cyberataki kosztują organizacje setki milionów. Na przykład raport dotyczący kosztów naruszenia danych z 2022 r. sugeruje, że średni globalny koszt naruszenia danych wynosi około 4,35 mln USD, co sprawia, że ​​organizacje muszą planować i ograniczać potencjał tych wektorów ataków.

Na tym blogu zobaczymy dokładnie, co oznaczają wektory ataku, przykłady i rodzaje wektorów ataku, czym różnią się one od powierzchni ataku oraz jakie środki można podjąć, aby zminimalizować ryzyko i potencjał wektorów ataku, aby utrzymać sieć organizacji bezpieczne.

Co to jest wektor ataku w cyberbezpieczeństwie?

Wektory ataków, zwane również wektorami zagrożeń, to środki lub ścieżki wykorzystywane przez cyberprzestępców w celu uzyskania nielegalnego dostępu i przeniknięcia przez sieć, aplikację lub konto użytkownika w celu wykorzystania luk w zabezpieczeniach sieci.

Mówiąc najprościej, wektor ataku to droga, którą cyberprzestępcy podążają, aby dotrzeć do celu (takiego jak sieć organizacji) w celu przeprowadzenia cyberataku.

Te trasy i środki mogą obejmować słabe referencje pracowników, złośliwe oprogramowanie, zagrożenia wewnętrzne itp.

Za wykorzystywanie tych wektorów ataków odpowiedzialnych jest kilka podmiotów, w tym złośliwi hakerzy, konkurenci, grupy cyberszpiegowskie, a nawet sfrustrowani lub zdenerwowani byli pracownicy.

Niezależnie od podmiotu lub grupy osób wykorzystują wektory ataku do kradzieży poufnych informacji Twojej firmy, wyłudzenia pieniędzy od Twoich pracowników lub całkowitego zakłócenia Twojej działalności.

W związku z tym zmniejszenie liczby i wpływu wektorów ataku na sieć firmową jest bardzo ważne i można to zrobić, zmniejszając powierzchnię ataku.

Często osoby mylą wektory ataku i powierzchnie z tym samym, ale wyraźnie się różnią. Zobaczmy jak.

Wektor ataku a powierzchnia ataku

Chociaż te dwa zespoły są często używane zamiennie, nie są one takie same.

Wektor ataku zapewnia hakerom środki lub punkt wejścia do celu lub sieci firmowej. Powierzchnia ataku to obszar systemu lub sieci organizacji, który został zaatakowany lub jest podatny na włamanie.

Obejmuje wszystkie punkty dostępu, zagrożenia bezpieczeństwa i punkty wejścia, które narażają Twoją sieć i których nieautoryzowany podmiot może użyć, aby wejść do Twojej sieci lub systemu.

Pracownicy i ich urządzenia są częścią powierzchni ataków organizacji, ponieważ hakerzy mogą naruszyć ich dane uwierzytelniające i luki w zabezpieczeniach, takie jak niezałatane oprogramowanie, aby wykorzystać sieć. W związku z tym powierzchnia ataku składa się ze wszystkich znanych i nieznanych luk w systemach, sieci i komponentach sprzętowych.

Im mniejsza powierzchnia ataku sieci Twojej organizacji, tym łatwiej jest ją chronić.

Dlatego pierwszym i najważniejszym krokiem w kierunku zapewnienia cyberbezpieczeństwa Twojej organizacji powinno być zminimalizowanie powierzchni ataku sieciowego za pomocą zaawansowanych rozwiązań zabezpieczających, takich jak Zero Trust Security i Multi-Factor Authentication.

Jak działają wektory ataku?

Wektory ataków wykorzystują luki w zabezpieczeniach systemu.

Ogólnie rzecz biorąc, hakerzy i cyberprzestępcy mają dogłębną wiedzę na temat typowych wektorów ataków obecnych w sieci. Dlatego, aby określić sposób ataku na jeden z tych wektorów bezpieczeństwa, hakerzy najpierw szukają luk w zabezpieczeniach za pomocą tych wektorów ataku, aby skompromitować się i przeniknąć przez nie.

Hakerzy mogą znaleźć te luki w systemie operacyjnym (OS) lub oprogramowaniu komputerowym. Luka w zabezpieczeniach może powstać z kilku powodów, takich jak wadliwa lub źle skonfigurowana konfiguracja zabezpieczeń lub błąd programowania. Jednocześnie może dojść do naruszenia bezpieczeństwa z powodu kradzieży danych uwierzytelniających pracowników.

Hakerzy stale skanują sieci firmowe, aby znaleźć luki w zabezpieczeniach i punkty wejścia do systemów, sieci i aplikacji. W niektórych przypadkach hakerzy mogą również atakować pracowników wewnętrznych i wrażliwych użytkowników, którzy świadomie lub nieświadomie udostępniają swoje konta lub poświadczenia IT, umożliwiając nieautoryzowany dostęp do sieci.

Wektory ataku można podzielić na dwa podstawowe typy:

# 1. Pasywne wektory ataku

Te exploity wektora ataku to podejmowane przez hakerów próby uzyskania dostępu do systemu lub monitorowania go pod kątem otwartych portów i luk w zabezpieczeniach w celu zebrania szczegółowych informacji o celu. Ataki te próbują uzyskać dostęp do informacji bez wpływu na system lub zmiany jego danych i zasobów, co utrudnia ich wykrycie i identyfikację.

Dlatego zamiast uszkadzać sieć lub system organizacji, ataki te zagrażają jej danym i poufności. Przykłady ataków pasywnych obejmują phishing, typosquatting i ataki oparte na inżynierii społecznej.

#2. Aktywne wektory ataku

Exploity aktywnego wektora ataku próbują zmienić system organizacji i zakłócić jej normalne działanie.

W ten sposób osoby atakujące celują w luki systemu, takie jak złośliwe oprogramowanie, ransomware, ataki DDoS, ataki typu man-in-the-middle lub atakują słabe hasła i dane uwierzytelniające użytkowników.

Jednak chociaż uogólniają one typy wektorów ataku, oto podobieństwa w sposobie działania większości wektorów ataku:

  • Atakujący wykrywa potencjalny cel.
  • Atakujący zbiera informacje o celu za pomocą phishingu, socjotechniki, złośliwego oprogramowania, automatycznego skanowania pod kątem luk w zabezpieczeniach i OPSEC.
  • Atakujący próbują zidentyfikować potencjalne wektory ataku, wykorzystując te informacje, aby stworzyć narzędzia do ich wykorzystania.
  • Korzystając z tych narzędzi, osoby atakujące uzyskują nieautoryzowany i nieuwierzytelniony dostęp do systemu lub sieci w celu zainstalowania złośliwego kodu lub kradzieży poufnych informacji.
  • Atakujący monitorują sieć, kradną poufne dane i informacje lub wykorzystują zasoby obliczeniowe.

Możemy lepiej zrozumieć wektory ataku i sposób ich działania, patrząc na typy wektorów ataku.

Jakie są rodzaje wektorów ataku?

Wektory ataków sieciowych

Ataki sieciowe są kontrolowane i uruchamiane ze złośliwego urządzenia innego niż to, którego dotyczy atak. Obejmują one ataki DDoS, ataki oparte na hasłach, takie jak słabe dane uwierzytelniające, fałszowanie DNS, przejmowanie sesji i ataki typu man-in-the-middle.

# 1. Ataki Denial of Distributed Services (DDoS).

Ataki DDoS to cyberataki, w których atakujący zalewa lub przeciąża sieć lub serwer ruchem internetowym za pomocą mnóstwa botów, próbując zakłócić działanie usługi, aby przestała działać. Utrudnia to użytkownikom i klientom dostęp do usług firmy, a także może powodować awarie i awarie witryn internetowych.

Jak ich uniknąć: Zmniejszenie powierzchni ataków organizacji to idealny sposób na złagodzenie ataków DDoS. Można to zrobić, ograniczając bezpośredni dostęp do systemów i aplikacji oraz kontrolując dostęp za pośrednictwem systemów zarządzania tożsamością i dostępem (IAM). Używanie zapór ogniowych do filtrowania i unikania złośliwego ruchu oraz narzędzi obronnych, takich jak różnicowanie ruchu i regularna ocena ryzyka, to kolejny sposób zapobiegania atakom DDoS.

#2. Słabe referencje

Ponowne użycie hasła lub słabe hasła i poświadczenia to bramy umożliwiające hakerom i atakującym dostęp do sieci i jej penetrację.

Jak ich uniknąć: Organizacje muszą edukować swoich pracowników w zakresie bezpiecznych haseł i poświadczeń, inwestować w pojedyncze logowanie lub menedżera haseł oraz śledzić higienę haseł w całej sieci firmowej, aby znajdować i wykrywać użytkowników wysokiego ryzyka i ich urządzenia.

#3. Fałszowanie DNS

Fałszowanie DNS lub zatruwanie DNS to cyberatak, w którym atakujący atakuje i uszkadza system nazw domen (DNS), aby wskazać nazwę domeny na nieprawidłowy adres IP, przekierowując użytkowników do złośliwych serwerów lub witryn internetowych za każdym razem, gdy próbują uzyskać dostęp do witryny.

Jak ich uniknąć: Musisz skonfigurować rozszerzenia zabezpieczeń DNS (DNSSE), aby chronić rejestratora serwera przed zewnętrznymi manipulacjami. Fałszowaniu DNS można również zapobiegać, korzystając z oprogramowania do automatycznego zarządzania poprawkami w celu regularnego stosowania poprawek na serwerach DNS i dokładnego filtrowania ruchu DNS.

#4. Ataki typu „man-in-the-middle”.

Ten atak wykorzystuje publiczną sieć Wi-Fi do przechwytywania ruchu, podsłuchiwania lub manipulowania komunikacją między podmiotami.

Jak ich uniknąć: Możesz zapobiegać atakom MITM, wykorzystując system zabezpieczeń punktów końcowych, stosując system Multi-Factor Authentication i korzystając z niezawodnych rozwiązań bezpieczeństwa sieci, takich jak Zero Trust Security, chroniąc sieć firmową przed złośliwymi podmiotami.

Wektory ataków internetowych

Ataki internetowe obejmują ataki cross-site scripting (XSS) i wstrzykiwanie kodu SQL. Oszukują użytkowników, wykorzystując systemy i usługi sieciowe jako wektor zagrożenia.

# 1. Ataki typu SQL Injection

Iniekcje SQL wykorzystują złośliwe zapytania SQL, aby narazić serwer na poufne i wrażliwe dane oraz informacje, których w innym przypadku by nie otrzymał. Udane ataki typu SQL injection mogą spowodować, że hakerzy zmienią dane, sfałszują tożsamość lub zniszczą dane, czyniąc je niedostępnymi.

Jak ich uniknąć: Możesz zapobiegać iniekcjom SQL za pomocą uwierzytelniania stron trzecich, haszowania haseł, zapory aplikacji internetowych, korzystania z zaktualizowanego oprogramowania i zapewniania regularnych poprawek oprogramowania oraz ciągłego monitorowania instrukcji SQL i baz danych.

#2. Skrypty między witrynami (XSS)

Ataki XSS polegają na tym, że atakujący wstrzykuje złośliwy kod do zaufanej witryny internetowej, wpływając na odwiedzających, a nie na samą witrynę. Umożliwia to hakerom dostęp do przechowywanych danych przeglądarki w wyniku wykonania niechcianego kodu i ujawnienia niechcianych informacji.

Jak ich uniknąć: Najlepszym sposobem zapobiegania atakom XSS jest kodowanie i oczyszczanie danych wprowadzanych przez użytkownika, aktualizowanie oprogramowania, skanowanie pod kątem luk w zabezpieczeniach i wdrażanie zasad bezpieczeństwa treści.

Wektory ataku fizycznego

Ataki fizyczne to ataki związane z cyberbezpieczeństwem, które mają wpływ na działanie witryny i środowisko fizyczne lub niszczą własność. Obejmują one ataki zero-day lub niezałatane aplikacje lub oprogramowanie, słabe szyfrowanie, błędną konfigurację, wstrzykiwanie danych, ataki siłowe itp.

# 1. Ataki dnia zerowego (aplikacje bez poprawek)

Celem ataków typu zero-day jest luka w zabezpieczeniach cybernetycznych, która nie została publicznie ujawniona lub której nikt nie szuka.

Jak ich uniknąć: Możesz zapobiegać atakom typu zero-day, korzystając z platform analizy zagrożeń, silników zapobiegania zagrożeniom, analizy DNA złośliwego oprogramowania, emulacji i ekstrakcji zagrożeń oraz inspekcji na poziomie procesora.

#2. Słabe szyfrowanie

Szyfrowanie danych chroni poufność danych cyfrowych i ukrywa prawdziwe znaczenie wiadomości. Powszechne metody szyfrowania danych obejmują DNSSEC i certyfikaty SSL. Brakujące lub słabe szyfrowanie naraża dane na nieautoryzowane i złośliwe strony.

Jak ich uniknąć: wektor zagrożenia ze słabym szyfrowaniem można zabezpieczyć za pomocą silnych metod szyfrowania, takich jak Rivest-Shamir-Adleman (RSA) i Advanced Encryption Standard (AES), i upewnić się, że wszystkie protokoły są bezpieczne.

#3. Błędna konfiguracja

Błąd w konfiguracji systemu lub jeśli konfiguracja aplikacji lub serwera instalacyjnego nie jest wyłączona, może prowadzić do naruszenia bezpieczeństwa danych. Jednocześnie korzystanie z domyślnej nazwy użytkownika i hasła ułatwia hakerom dostęp do systemu i jego wykorzystanie oraz wykrywanie ukrytych luk.

Jak ich uniknąć: zautomatyzowanie zarządzania konfiguracją ma kluczowe znaczenie, aby zapobiec dryfowaniu konfiguracji, monitorować ustawienia aplikacji i porównywać je z najlepszymi praktykami — ujawniając zagrożenia dla źle skonfigurowanych urządzeń.

#4. Ataki brutalnej siły

Ataki typu brute force to cyberataki oparte na próbach i błędach, w ramach których próbują uzyskać dostęp do sieci organizacji za pomocą różnych środków, takich jak słabe szyfrowanie, wysyłanie zainfekowanych wiadomości e-mail zawierających złośliwe oprogramowanie lub wiadomości phishingowe, dopóki jeden atak nie zadziała.

Jak ich uniknąć: należy używać silnych haseł, stosować rozwiązania MFA, ograniczać próby logowania, korzystać z zapory aplikacji sieci Web, używać CAPTCHA i monitorować adresy IP, aby zapobiegać atakom siłowym.

Ataki złośliwego oprogramowania

Złośliwe oprogramowanie lub złośliwe oprogramowanie ma na celu zakłócanie działania systemów, spowalnianie komputerów, powodowanie błędów lub rozprzestrzenianie wirusów w systemach. Obejmują one kilka ataków, w tym spyware, ransomware, wirusy i trojany.

Jak ich uniknąć: ochrona przed złośliwym oprogramowaniem wymaga od firm stosowania technologii, takich jak zapory ogniowe, piaskownica, oprogramowanie antywirusowe i antywirusowe.

Ataki phishingowe

Phishing to powszechnie stosowany wektor ataków, który w 2022 roku wzrósł o 61%.

Źródło: cipsec.eu

Opiera się na taktykach socjotechnicznych, aby nakłonić użytkowników do klikania złośliwych adresów URL, pobierania złośliwych plików lub ujawniania poufnych informacji w celu kradzieży danych finansowych, uzyskania danych uwierzytelniających lub przeprowadzania ataków ransomware.

Jak ich uniknąć: Wdrażanie usługi MFA, korzystanie z filtrów antyspamowych, zapewnianie regularnych aktualizacji i poprawek oprogramowania oraz blokowanie złośliwych stron internetowych to kilka sposobów ochrony firmy przed atakami typu phishing.

Zagrożenia wewnętrzne

Złośliwi wtajemniczeni, tacy jak niezadowoleni pracownicy, należą do największych zagrożeń bezpieczeństwa — próbują uzyskać dostęp do poufnych danych firmy w celu ich niewłaściwego wykorzystania lub zaoferowania nieautoryzowanego dostępu podmiotom zewnętrznym.

Jak ich uniknąć: Monitorowanie dostępu do sieci przez pracowników pod kątem nietypowych działań lub prób uzyskania dostępu do plików, których normalnie by nie zrobili, jest oznaką nieprawidłowej aktywności użytkownika i może pomóc w zapobieganiu ryzyku związanemu z wykorzystaniem informacji poufnych.

Jak chronić swoją organizację przed wektorami ataku?

Atakujący mogą infiltrować sieć firmy i narażać jej dane na kilka sposobów. Dlatego organizacje muszą wdrażać najnowsze techniki bezpieczeństwa i solidne zasady, aby zapewnić bezpieczeństwo sieci przed złośliwymi atakami.

Oto kilka sposobów, w jakie organizacje mogą chronić swoją sieć przed wektorami ataku:

  • Używaj silnych haseł i wdrażaj silne rozwiązania uwierzytelniające, takie jak MFA, aby dodać dodatkową warstwę zabezpieczeń.
  • Przeprowadzaj regularne audyty i testy podatności IT w celu wykrycia luk i aktualizacji zasad bezpieczeństwa.
  • Zainstaluj narzędzia do monitorowania bezpieczeństwa i raportowania, które ostrzegają o nieautoryzowanym dostępie.
  • Przeprowadzaj testy penetracyjne, aby identyfikować i testować luki w zabezpieczeniach.
  • Natychmiast instaluj aktualizacje oprogramowania i sprzętu oraz stosuj zautomatyzowane rozwiązanie.
  • Korzystaj z technologii szyfrowania, takich jak AES, aby umożliwić szyfrowanie danych na urządzeniach przenośnych i zmniejszyć ryzyko naruszenia bezpieczeństwa danych.
  • Zapewnij wszystkim swoim pracownikom kompleksowe szkolenie z zakresu bezpieczeństwa IT, uświadamiając im najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa.
  • Używaj niezawodnych protokołów kontroli dostępu i segmentuj swoją sieć, utrudniając hakerom dostanie się do rdzenia sieci firmowej.

Ostatnie słowa

Atakujący wykorzystują wektory ataku, takie jak poświadczenia pracowników i słabe szyfrowanie, aby naruszyć bezpieczeństwo sieci firmowej i naruszyć jej dane. W związku z tym ograniczenie wpływu tych wektorów ma duże znaczenie w zapobieganiu zagrożeniom cyberbezpieczeństwa.

Czynnik ludzki (obejmujący błędy, nadużycia i ataki społecznościowe), który odgrywa ogromną rolę w kradzieży danych uwierzytelniających i atakach typu phishing, jest powszechnym wektorem zagrożeń — podstawową przyczyną około 82% naruszeń danych w 2022 r.

Dlatego ten blog pomaga zrozumieć wektory ataków i sposoby zminimalizowania ich wpływu. Dlatego skorzystaj z tego bloga, aby wdrożyć najlepsze praktyki bezpieczeństwa, aby zabezpieczyć przyszłość swojej firmy i zapobiec stratom finansowym.

Następnie sprawdź najważniejsze luki w zabezpieczeniach sieci, na które należy uważać.