Jak zintegrować bezpieczeństwo z cyklami rozwoju

Cykl życia oprogramowania (SDLC) to metodyczne podejście mające na celu pomóc w szybkim i wydajnym tworzeniu wysokiej jakości oprogramowania. Otrzymujesz plan działania, który poprowadzi Cię przez proces rozwoju, od koncepcji po konserwację.

Jednak niezwykle istotne jest uwzględnienie w całym procesie najlepszych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa. Nie możesz przeoczyć miejsca bezpieczeństwa w swoim procesie, ponieważ ryzykujesz posiadaniem luk w oprogramowaniu lub wykryciem błędów, jeśli nie wdrożysz odpowiednich środków cyberbezpieczeństwa.

Dlaczego ważne jest włączenie cyberbezpieczeństwa do cyklu rozwojowego?

Tworzenie bezpiecznego oprogramowania ma wiele zalet. Nie tylko chroni krytyczne dane, takie jak dane osobowe lub chronione informacje zdrowotne, ale także zapobiega zagrożeniom, takim jak złośliwe oprogramowanie i phishing. Postępując zgodnie z najlepszymi praktykami w zakresie bezpieczeństwa, można uniknąć poważnych pułapek, które mogą zszarganić reputację firmy.

Co więcej, przestrzeganie standardów branżowych zwiększa zaufanie klientów, ogranicza ryzyko w łańcuchu dostaw i sprzyja kulturze kładącej nacisk na stały rozwój i świadomość bezpieczeństwa.

Jak zintegrować cyberbezpieczeństwo z tworzeniem oprogramowania

Istnieją różne podejścia do cyklu życia oprogramowania (SDLC), w tym modele kaskadowe, w kształcie litery V, Wielkiego Wybuchu, iteracyjne i przyrostowe, żeby wymienić tylko kilka. Jednak w centrum uwagi znajduje się model zwinny, często wybierany przez firmy.

Dzieląc projekt na mniejsze kawałki i dostarczając go w ciągłych cyklach, model ten charakteryzuje się szybkim rozwojem, elastycznością w stosunku do zmieniających się potrzeb, optymalnym wykorzystaniem zasobów i konsekwentnie mierzalnymi wynikami.

1. Analiza wymagań

Aby dostarczyć dobry produkt, należy szczegółowo zebrać, zbadać i skutecznie udokumentować jego wymagania.

Ten proces gromadzenia, zwany także pozyskiwaniem, polega na łączeniu jasnych i prawidłowych specyfikacji klienta — umożliwiając klientowi odpowiednie opisanie tego, czego chce, i obejmuje formalne spotkania z obecnymi interesariuszami. Podczas analizy interesariusze przeprowadzają burzę mózgów w celu określenia wykonalności projektu.

Bezpieczeństwo wymaga uwzględnienia takich aspektów, jak kontrola dostępu, ochrona danych, mechanizmy uwierzytelniania i autoryzacji, bezpieczne protokoły komunikacyjne i szyfrowanie. Musisz także przeprowadzić dogłębną ocenę ryzyka, identyfikując prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożeń i słabych punktów w swoim systemie, jednocześnie upewniając się, że spełniasz wszelkie specyficzne wymagania branżowe dotyczące prywatności danych, takie jak standard bezpieczeństwa danych branży kart płatniczych (PCI DSS) lub przenośność i ubezpieczenie zdrowotne Ustawa o odpowiedzialności z 1996 r. (HIPAA).

Przed przejściem do następnego kroku ważne jest określenie celów bezpieczeństwa, które są zgodne z ogólnymi celami projektu.

2. Projektowanie i architektura

Ten etap polega na opracowaniu planu projektu w oparciu o specyfikację dokumentu projektowego (DDS) obejmującego architekturę oprogramowania – język programowania, bazy danych, interfejsy API, system operacyjny, interfejsy itp. Obejmuje również utworzenie listy funkcji, projekt interfejsu użytkownika, bezpieczeństwo środków i wymogów infrastrukturalnych.

Stosowanie zabezpieczeń obejmuje strategię „dogłębnej obrony”, która zapewnia, że ​​w przypadku skalowania się aktora zagrożenia w jednej warstwie istnieją inne środki bezpieczeństwa chroniące oprogramowanie, takie jak zapory ogniowe, systemy wykrywania włamań i szyfrowanie. Ważne jest również wdrożenie bezpiecznie zaprojektowanych interfejsów programowania aplikacji (API), aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi i manipulacji danymi.

Ponadto musisz upewnić się, że konfigurujesz składniki oprogramowania w sposób bezpieczny, zgodnie z wytycznymi określonymi przez branżowe ramy bezpieczeństwa, jednocześnie ograniczając liczbę funkcji i usług narażonych na zagrożenia internetowe.

3. Rozwój

Ten etap to faktyczny rozwój produktu, umieszczenie wymagań w kodzie w celu wytworzenia produktu. Jeśli jest on podzielony na praktyczne części, powinno to zająć jak najmniej czasu, zapewniając jednocześnie najwyższą wartość i jakość.

Najlepiej zastosować praktyki bezpiecznego kodowania, takie jak sprawdzanie poprawności danych wejściowych, kodowanie danych wyjściowych i bezpieczna obsługa błędów, aby zapobiec lukom w zabezpieczeniach, takim jak wstrzykiwanie SQL i skrypty krzyżowe (XSS). Ważne jest także wdrożenie zasady najmniejszych uprawnień, zgodnie z którą komponenty oprogramowania i ludzie mają dostęp jedynie do danych i systemów, które pozwalają im wykonywać swoje funkcje, ograniczając jednocześnie skutki ewentualnego naruszenia bezpieczeństwa.

Inne zasady bezpieczeństwa obejmują używanie bezpiecznych protokołów komunikacyjnych, takich jak HTTPS, podczas przekazywania poufnych informacji (tj. stosowanie odpowiednich technik szyfrowania w celu ochrony wrażliwych danych) i unikanie kodowania na stałe informacji, takich jak hasła, klucze API i klucze kryptograficzne, w kodzie źródłowym.

4. Testowanie i zapewnienie jakości

Przed zaprezentowaniem gotowego oprogramowania klientowi zespół ds. zapewnienia jakości musi przeprowadzić testy walidacyjne, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo. Istnieją różne rodzaje testów — testy wydajnościowe, testy funkcjonalne, testy bezpieczeństwa, testy jednostkowe, testy użyteczności i testy akceptacyjne.

Istnieją również rodzaje testów bezpieczeństwa: testy penetracyjne, skanowanie podatności i testy regresyjne skoncentrowane na bezpieczeństwie.

Powinieneś skupić się na skonfigurowaniu bezpiecznego środowiska testowego, naśladującego etap produkcyjny, ale dbającego o to, aby nie ujawnić wrażliwych lub ważnych informacji. Aby zmniejszyć ryzyko, możesz zastosować kontrolę dostępu i segmentację sieci.

Dodatkowo powinieneś uwzględnić przeglądy kodowania, aby wykryć problemy związane z bezpieczeństwem; upewnij się, że dane, których używasz podczas testów, nie zawierają prawdziwych danych użytkownika, danych produkcyjnych ani informacji wrażliwych, aby zapobiec przypadkowemu narażeniu.

5. Zarządzanie wdrożeniami i konfiguracją

Możesz teraz udostępnić produkt ogółowi społeczeństwa (lub konkretnym użytkownikom, jeśli zakres Twojego oprogramowania jest bardziej ograniczony). Czasami może to odbywać się etapami, w zależności od strategii biznesowej Twojej firmy. Jednakże nadal możesz dokonywać ulepszeń produkcji.

Bezpieczny proces programowania obejmuje automatyczne wdrażanie, bezpieczną komunikację i plany wycofywania zmian w celu przywrócenia wcześniej znanego stanu w przypadku wystąpienia zagrożeń lub zdarzeń bezpieczeństwa. Dzięki bezpiecznemu zarządzaniu konfiguracją musisz standaryzować konfiguracje, przeprowadzać regularne audyty konfiguracji, używać systemów kontroli wersji do śledzenia zmian i nieautoryzowanych modyfikacji oraz bezpiecznie przechowywać i zarządzać wrażliwymi danymi uwierzytelniającymi.

Ważne jest również zarządzanie poprawkami zabezpieczeń poprzez monitorowanie luk w zabezpieczeniach, szybkie wdrażanie poprawek zabezpieczeń i testowanie ich w środowisku przejściowym przed wdrożeniem.

6. Eksploatacja i konserwacja

Ta ostatnia faza obejmuje terminową konserwację oprogramowania, tj. naprawianie błędów, dodawanie nowych funkcji i aktualizację (głównie w oparciu o opinie użytkowników lub gdy zespół wykryje wadę).

Uwzględnienie bezpieczeństwa obejmuje ustalenie planu reagowania na incydenty oraz zdefiniowanie ról i obowiązków każdego członka zespołu. Ciągłe monitorowanie oprogramowania i jego infrastruktury pomaga wykryć ewentualne naruszenia lub zagrożenia.

Ponadto należy zapewnić możliwość tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych w przypadku ataku oprogramowania ransomware; i zapewnij wszystkim członkom zespołu szkolenie w zakresie świadomości bezpieczeństwa, aby zapobiec częstym atakom socjotechnicznym. Ważne jest, aby mieć pewność, że oprogramowanie jest zawsze zgodne ze standardami bezpieczeństwa i wymogami regulacyjnymi, dlatego przeprowadzaj regularne audyty wewnętrzne i zewnętrzne.

Czas wycofać oprogramowanie?

Po zastosowaniu modelu SDLC, integrując protokoły i praktyki bezpieczeństwa na każdym etapie, oprogramowanie może w końcu osiągnąć swoją użyteczność.

W takim przypadku ważne jest, aby skutecznie pozbyć się wszystkich zasobów, które mogłyby zagrozić Twojemu bezpieczeństwu, jeśli wpadną w niepowołane ręce. Nie zapomnij poinformować użytkowników o zakończeniu oprogramowania i wszelkich zamiennikach, które utworzyłeś.