Kim jest programista Open Source i jak nim zostać

Czy open source Cię ekscytuje, a jedyne o czym marzysz to zostać programistą open source? Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce.

Open source to termin techniczny oznaczający wolne oprogramowanie. Jednak w przypadku open source dzieje się wiele rzeczy.

W tym poście omawiamy wszystkie te kwestie, a jednocześnie oferujemy Ci ścieżkę do zostania programistą open source.

Zacznijmy.

Kim jest programista Open Source?

Twórcy oprogramowania typu open source współtworzą oprogramowanie rozpowszechniane na licencjach typu open source. Zatem z definicji, jeśli współtworzysz oprogramowanie typu open source, jesteś programistą typu open source.

Twórcy oprogramowania open source mogą jednak zaoferować znacznie więcej niż tylko wnoszenie wkładu.

Programista open source specjalizuje się w ekosystemie open source. Mają pełną wiedzę na temat działania oprogramowania open source, sposobu w jaki się do niego wnosi, różnych licencji i możliwości współpracy z innymi programistami w celu stworzenia najlepszego możliwego oprogramowania — co sprawia, że ​​programiści open source są bardzo poszukiwani.

Rynek open source jest bardzo otwarty i panuje w nim największe zapotrzebowanie na następujące technologie:

  • Technologie chmurowe/kontenerowe
  • Bezpieczeństwo cybernetyczne
  • DevOps
  • Technologie internetowe
  • Blockchain
  • Technologie przechowywania
  • Sztuczna inteligencja/uczenie maszynowe
  • Przetwarzanie brzegowe

Teraz przyjrzymy się obowiązkom programisty open source.

Obowiązki programisty Open Source

Jako programista open source Twoje obowiązki zależą od wielu czynników, w tym od Twojego doświadczenia, poziomu zaangażowania i umiejętności. Należy to jednak naprawić, dodając nowy kod lub naprawiając błędy. Jako programista open source będziesz musiał zarządzać aspektem społecznościowym projektów open source.

Jeśli jesteś dobry w kodowaniu i programowaniu, z pewnością dostaniesz szansę na wniesienie wkładu w podstawowy kod projektu. Może to obejmować dodanie nowych funkcji do bazy kodu lub optymalizację bazy kodu w celu poprawy wydajności.

Ponadto musisz także rozwiązać problemy i śledzić błędy. Ponieważ każdy może przyczynić się do projektów open source, projekty open source stają się duże. Aby śledzić wszystkie błędy i problemy, menedżerowie projektów wdrażają odpowiednie systemy śledzenia problemów w celu zarządzania zadaniami, żądaniami funkcji i raportami o błędach.

Musisz także uczestniczyć w przeglądach kodu, aby zapewnić spójność i jakość bazy kodu.

W zależności od Twojej roli może być konieczne wykonanie następujących czynności:

  • Testowanie i zapewnienie jakości
  • Zbieranie wymagań
  • Zaangażowanie społeczności
  • Kompatybilność wsteczna z poprzednimi wersjami
  • Zarządzanie wydaniami
  • Zapewnienie bezpieczeństwa projektu
  • Zapewnij odpowiednią dokumentację wewnętrzną i publiczną
  • Tłumaczenie

Następnie zajmiemy się open source jako karierą.

Dlaczego kariera Open Source?

Kariera open source jest bardzo poszukiwana. Coraz więcej firm udostępnia swoje projekty w trybie open source. Tak naprawdę, jeśli przyjrzysz się różnym technologiom, większość z nich okaże się open source. W końcu im więcej oczu patrzy się na oprogramowanie, tym staje się ono lepsze.

Umożliwia także firmom obniżanie kosztów, ograniczanie ryzyka biznesowego i poprawę ogólnej jakości projektów.

Wszystko to oznacza, że ​​jako programista open source masz większe szanse na znalezienie pracy w tych firmach. Według Open Source Jobs Report 2022 menedżerowie aktywnie poszukują kandydatów na stanowiska open source.

The Raport o ofertach pracy typu open source za rok 2022 podało, że 86% menedżerów poszukuje talentów zajmujących się oprogramowaniem open source. Z drugiej strony 46% menedżerów wykazało zainteresowanie zwiększeniem liczby pracowników korzystających z oprogramowania open source.

Źródło: szkolenia.linuxfoundation.org

Jednak badanie ujawniło również, że 93% menedżerów potrzebuje pomocy w znalezieniu odpowiedniego talentu w swoim zespole w zakresie oprogramowania open source. Według nich większości kandydatów brakuje niezbędnego doświadczenia w zakresie oprogramowania open source.

Raport rzuca również światło na umiejętności, jakich poszukują menedżerowie ds. rekrutacji. Menedżerowie ds. rekrutacji chcą, aby kandydaci posiadali następujące umiejętności.

  • Umiejętność projektowania rozwiązań
  • Praktyczna wiedza na temat korzystania z GitHuba
  • Doświadczenie w prowadzeniu projektów i współudziale w projektach open source
  • Znajomość nowych narzędzi

Z punktu widzenia kandydata wybór kariery związanej z oprogramowaniem open source ma wiele korzyści. Korzyści te obejmują:

  • Praca z nowoczesną technologią i infrastrukturą
  • Pracę z doświadczonymi ludźmi z całego świata.
  • Doskonała możliwość rozwoju
  • Możliwość pracy nad tym, co kochasz, czyli open source

Jak zostać programistą Open Source?

Aby zostać kompetentnym i wykwalifikowanym programistą open source, musisz zacząć od małych rzeczy. Najlepszym podejściem jest poznanie open source i jego działania. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie tego jest nauczenie się, jak wnieść swój wkład w rozwój oprogramowania open source.

#1. Zrozumienie komponentów projektu Open Source

Aby rozpocząć swoją podróż jako programista open source, musisz dowiedzieć się o tym i jak to działa. Ważne jest, aby zrozumieć, że projekt open source składa się z prawdziwych ludzi pracujących nad prawdziwymi problemami. Należą do nich opiekunowie projektu, współpracownicy, społeczność i użytkownicy/klienci.

Inne istotne elementy projektu open source obejmują:

  • Repozytorium kodu źródłowego i dokumentacji
  • Przewodnik pomocniczy
  • Licencje projektu określające jego licencję na dystrybucję
  • Kultura projektu
  • Przewodnik po Kodeksie Postępowania
  • Dystrybucja

Każdy z tych elementów jest kluczowy dla powodzenia projektu open source. U podstaw tego wszystkiego leży także system kontroli wersji (VCS), taki jak Git.

#2. Zaczynając od małego

Według Radek Pazdera, zawsze mądrze jest zacząć od czegoś małego. Pomoże Ci to zignorować ogrom projektu open source, który zawiera dużą bazę kodu. Jeśli spróbujesz dowiedzieć się wszystkiego, wkrótce przekonasz się, że jesteś przytłoczony ogromem projektu. Ponadto rozpoczęcie od czegoś małego może pomóc Ci spędzić czas na tym, co lubisz w projekcie i zachować motywację przez cały proces.

#3. Nauka o podstawach wkładu Open Source

Najlepszym sposobem, aby zostać programistą open source, jest nauczenie się podstaw. Podstawowe koncepcje zaczynają się od faktu, że kod wymaga modyfikacji, sprawdzania i ulepszania w całym cyklu życia.

Ekosystem open source jest ogromny. Ponadto większość projektów jest sponsorowana przez konsorcjum lub dostawców oprogramowania dla przedsiębiorstw. Firmy muszą korzystać z oprogramowania typu open source do tworzenia komponentów, nawet jeśli tworzą oprogramowanie zastrzeżone.

Jeśli nie masz doświadczenia z oprogramowaniem open source, najlepiej udać się do GitHuba i poszukać projektów, które Cię interesują. Możesz je rozpocząć i dowiedzieć się o projekcie poprzez pliki przyczyniające się i README. Dokumentacja projektu jest również doskonałym miejscem do poznania projektu open source, ponieważ zawiera szczegółowe instrukcje i tutoriale.

Gdy już poczujesz się komfortowo, utwórz środowisko deweloperskie i zacznij współtworzyć.

#4. Utrzymuj linię komunikacyjną otwartą

Uczestnicząc w jakimkolwiek projekcie open source, powinieneś także inwestować czas w społeczność. Upewnij się więc, że dołączyłeś do kanału IRC i listy mailingowej. Pomogą Ci one być na bieżąco z tym, co dzieje się w społeczności. Umożliwia także początkującym rozpoczęcie projektu – szczególnie jeśli potrzebują pomocy w ustaleniu, od czego zacząć.

Możesz także bezpośrednio wysłać e-mail do twórców i opiekunów projektów, aby uzyskać pomoc. Osoby pracujące nad projektami open source są przydatne i mogą poprowadzić Cię przez cały proces. Jednak zawsze dobrze jest nie zawracać im głowy podstawowymi sprawami. Możesz w tym celu skorzystać z forów lub list mailingowych.

Gdy zaczniesz współtworzyć, zostaniesz zauważony. I tu zaczynają się Twoje szanse na zatrudnienie.

#5. Zdobycie pracy na otwartym kodzie źródłowym

Istnieją dwa sposoby zatrudnienia — metoda open source lub tradycyjny proces rekrutacji.

Zacznijmy od tradycyjnego.

Tutaj znajdziesz oferty pracy na portalach pracy lub oficjalnych stronach i aplikujesz na nie. Możesz wypróbować LinkedIn, aby poznać kulturę firmy i dostępne oferty pracy.

Jeśli nie widzisz żadnych otwartych ofert pracy dla interesującego Cię projektu open source, możesz skontaktować się z programistami lub opiekunami, aby poszukać okazji. Istnieją przypadki, w których firma może rozważyć zatrudnienie, jeśli kandydat jest wyjątkowy w tym, co robi.

Innym sposobem jest bycie zauważonym poprzez swoje wpisy.

W moim wcześniejszym poście na temat open source i poszukiwania pracy omawiałem, jak zostać zauważonym poprzez swój wkład. Chodzi o to, aby dalej publikować, dopóki ktoś Cię nie zauważy. Kiedy już wywrzesz znaczący wpływ, będziesz na doskonałej pozycji, aby zostać zatrudnionym.

Ostatnie słowa

Droga do rozwoju open source zaczyna się od wkładu. Zdarzają się przypadki, gdy kandydaci poznają technologie w trakcie pracy. Jednak zdecydowanie zaleca się rozpoczynanie samodzielnie, aby wyprzedzić konkurencję.

Ponadto zadania związane z oprogramowaniem open source są przede wszystkim zdalne, co zapewnia lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz możliwość dalszego przyczyniania się do innych projektów open source w wolnym czasie.

Następnie sprawdź biblioteki TypeScript i środowisko wykonawcze, aby poznać je jako programista.