Kompletny przewodnik po czyszczeniu słuchawek Icky AirPods

Udostępnij teraz w social media:

Twoje AirPods są prawdopodobnie obrzydliwe. Woskowina, pot, brud i brud zbierają się na pąkach i etui ładującym. Warto je regularnie czyścić, ale należy uważać, aby ich nie uszkodzić. Oto kilka sposobów na zrobienie tego!

Metoda Apple

Apple zaleca używanie pliku „Miękka, sucha, niestrzępiąca się ściereczka” do czyszczenia AirPods i „suchym bawełnianym wacikiem” (lub końcówką Q), aby usunąć wszelkie pozostałości z siatki głośnika. Instrukcje przypominają, że AirPods i AirPods Pro nie są wodoodporne (AirPods Pro są tylko do pewnego stopnia wodoodporne).

Rzeczywistość jest nieco inna. Gunk zostaje uwięziony w słuchawkach AirPods i będzie nadal gromadził się na siatce głośnika. Jeśli zwykle wrzucasz AirPods do kieszeni lub torby, obszar zawiasów będzie brudny w ciągu kilku tygodni. Oba te obszary są trudne do wyczyszczenia za pomocą wacików i szmatki.

Może być nawet konieczne wyczyszczenie głęboko wnęki ładującej obudowy, ponieważ brud i inne zanieczyszczenia mogą zostać uwięzione na samym końcu.

Podobnie jak w przypadku iPhone’a lub iPada, port błyskawicy w dolnej części urządzenia może zostać zablokowany przez kłaczki i inne zanieczyszczenia.

Podczas gdy instrukcje czyszczenia Apple sprawiają, że jest mało prawdopodobne, że w trakcie tego procesu uszkodzisz swoje AirPods, nie będziesz też robić dużo czyszczenia. Na szczęście istnieje kilka innych metod.

Czyszczenie AirPods

Wkładki douszne to najbardziej wrażliwa część słuchawek AirPods, dlatego wymagają największej uwagi. Unikaj wywierania zbyt dużego nacisku na siatkę głośnika. Może to po prostu wepchnąć brud głębiej w słuchawkę, a nawet całkowicie wypchnąć siatkę głośnika.

  Jak zmienić urządzenia wyjściowe dźwięku na komputerze Mac

Możesz postępować zgodnie z radą Apple i wyczyścić zewnętrzną część wkładek dousznych miękką szmatką. Jeśli masz jakieś przebarwienia lub uporczywy brud, możesz lekko zwilżyć szmatkę i spróbować ponownie. Nie zapomnij też wyczyścić czujników.

Zgodnie z zaleceniami Apple spróbuj najpierw wyczyścić obszar grilla za pomocą końcówki Q. Jeśli to nie pomoże, prawdopodobnie odniesiesz największy sukces z ostrym, spiczastym przedmiotem, takim jak wykałaczka. Użyj końcówki, aby stopniowo zeskrobać wosk i brud z siatki głośnika. Ponownie, uważaj, aby nie naciskać zbyt mocno, ale powinieneś być w stanie dość łatwo usunąć wszelkie zanieczyszczenia.

Ręka mężczyzny trzymająca AirPod i czyszcząca głośnik wykałaczką.

Możesz także użyć metody Blu-tack, aby wyczyścić AirPods. Aby to zrobić, weź kawałek Blu-Tacklub podobny klej wielokrotnego użytku i ogrzej go w dłoniach. Wciśnij Blu-tack w siatkę głośnika słuchawki, a następnie szybko ją wyciągnij. Powtarzaj ten proces, aż wyciągniesz cały brud z AirPods. Uważaj jednak, aby nie wcisnąć blu-tack zbyt głęboko w element douszny.

Ręce mężczyzny trzymające kawałek brudnego Blu-Tacka i AirPod.

Możesz również lekko spryskać końcówkę Q alkoholem izopropylowym i użyć jej do poluzowania wszystkiego, co mogło utknąć w siatce głośnika. Nadmiar alkoholu wyparuje w ciągu kilku minut.

Ręce mężczyzny trzymające końcówkę Q i butelkę z rozpylaczem.

Inną techniką jest przetarcie AirPods suchą gąbką, a następnie użycie szczoteczki do zębów o średnim lub twardym włosiu, aby usunąć wszelkie osadzone zanieczyszczenia.

Czyszczenie AirPods Pro

AirPods Pro mają silikonowe końcówki, które mocniej przylegają do ucha. Możesz usunąć te wskazówki, aby ułatwić czyszczenie. Apple Cię poleca usuń je i zanurz pod wodą dopóki nie będą wyglądać jak nowe. Pozwól im całkowicie wyschnąć przed ponownym założeniem.

  Jak obejść blok pornografii w Wielkiej Brytanii

Nigdy nie uruchamiaj słuchawek AirPods Pro pod wodą! Są tylko wodoodporne, a nie wodoodporne. Po zdjęciu silikonowych końcówek powinno być łatwo wytrzeć AirPods Pro suchą lub wilgotną szmatką.

Jeśli w kanale głośnikowym znajduje się jakaś maź, wypróbuj niektóre z technik, które omówiliśmy powyżej, aby ją usunąć. Ponownie, po prostu unikaj wywierania zbyt dużego nacisku podczas czyszczenia.

Czyszczenie etui ładującego

Etui ładujące słuchawek AirPods może być tak samo obrzydliwe, jak słuchawki douszne. Obszar wokół zawiasu jest notorycznie trudny do czyszczenia, a sama obudowa jest straszna w utrzymywaniu brudu i innych zanieczyszczeń.

Zalecamy czyszczenie etui ładującego szczoteczką do zębów o średnim lub twardym włosiu, ponieważ jest to jedyny sposób, aby zagłębić się w obszar zawiasów. Możesz zwilżyć szczoteczkę, aby usunąć naprawdę uparte rzeczy.

Ręka mężczyzny trzymająca etui ładujące AirPods i czyszcząca ją szczoteczką do zębów.

Ze względu na ciągłą kompresję występującą podczas otwierania i zamykania obudowy, może się okazać, że usunięcie brudu jest prawie niemożliwe. Jeśli wilgotna szmatka lub szczoteczka do zębów nie działają, wyciągnij sprawdzoną końcówkę Q i spryskaj ją alkoholem izopropylowym (nigdy nie rozpylaj alkoholu ani wody bezpośrednio na obudowę). Przesuwaj Q-tip po obszarze, aby usunąć brud. Bądź cierpliwy – to może zająć trochę czasu.

Ręce mężczyzny trzymające etui ładujące AirPods i końcówkę Q-tip.

Spójrz na zatoki ładowania, w których normalnie siedzą AirPods. Na samym dole znajdują się styki ładowania, których chcesz uniknąć uszkodzenia. Sucha końcówka Q powinna pomóc oczyścić ten obszar. Jeśli napotkasz szczególnie uparty maź, możesz zwilżyć końcówkę Q-tip odrobiną wody lub alkoholu izopropylowego.

Ręka mężczyzny trzymająca etui ładujące AirPods i czyszcząca kanały ładowania za pomocą końcówki Q.

Wreszcie, nie zaniedbuj portu Lightning na spodzie etui ładującego. Do czyszczenia tego obszaru dobrze sprawdza się drewniana wykałaczka.

Możesz także użyć czegoś z cienkim metalowym ostrzem, na przykład klucza SIM lub rozwiniętego spinacza do papieru (tak widzieliśmy, jak pracownicy robią w Apple Store), do czyszczenia portów ładowania.

  Jak włączyć i wyłączyć tryb pełnoekranowy w Microsoft Edge

Ręka mężczyzny trzymająca etui ładujące AirPods i czyszcząca port Lightning wykałaczką.

W porcie Lightning znajdują się również styki ładowania, które możesz uszkodzić, więc nie używaj zbyt dużego nacisku.

Rzeczy, których nie powinieneś używać do czyszczenia słuchawek AirPods

Podsumowując, możesz bezpiecznie używać szmatki, wacików, końcówek Q, wykałaczek, szczoteczek do zębów, Blu-tack, wilgoci, a nawet alkoholu izopropylowego do czyszczenia AirPods, o ile jesteś ostrożny.

Jednak jedną rzeczą, której nigdy nie powinieneś używać do czyszczenia AirPods, jest sprężone powietrze – szczególnie wokół siatki głośnika i portu ładowania. Powietrze o dużej prędkości może uszkodzić komponenty, a Apple ostrzega klientów, aby nie używali go do czyszczenia żadnego ze swoich produktów.

Etui ładujące AirPods leżące na stole obok butelki z rozpylaczem alkoholu izopropylowego, końcówki Q, wykałaczki, Blu-tack, szczoteczki do zębów i szmatki.

Podobnie agresywne środki czyszczące, takie jak wybielacz, mogą sprawić, że AirPods znów staną się śnieżnobiałe, ale mogą również uszkodzić plastik. Te chemikalia mają również tendencję do pozostawiania osadów na powierzchniach i prawdopodobnie nie jest dobrym pomysłem wprowadzanie wybielacza do ucha.

Wreszcie, unikaj zanurzania AirPods w wodzie, nawet jeśli masz wodoodporne AirPods Pro. Nawet przypadkowe zanurzenie prawdopodobnie oznaczałoby katastrofę dla twoich AirPods, ponieważ są one zawsze włączone, gdy wyjmujesz je z etui.

Utrzymywanie porządku

Zrobisz dla siebie mniej pracy, jeśli będziesz regularnie czyścić AirPods, ponieważ zapobiega to gromadzeniu się.

Ręka mężczyzny trzymająca parę słuchawek AirPod w etui ładującym.

O wiele trudniej jest wyczyścić roczne zabrudzenia z wkładek dousznych i etui ładującego, niż zrobić im szybki raz w miesiącu. Jeśli jesteś wyjątkowo ciężkim użytkownikiem lub używasz słuchawek AirPods podczas ćwiczeń, możesz chcieć czyścić je jeszcze częściej.

x