Windows 10 i problemy związane z jego aktualizacjami przypominają nieprzyjemne niespodzianki w filmach Marvela. Różnica polega na tym, że te błędy nie są pożądane i nie występują z zamiarem. Nawet długo po zainstalowaniu nowej wersji systemu operacyjnego, te irytujące drobiazgi mogą zakłócać Twoje doświadczenia oraz codzienną pracę. W aktualizacji Fall Creators Update zauważono błąd, który prowadzi do usunięcia pamięci podręcznej miniatur po każdym restarcie lub zamknięciu systemu. Oto jak można rozwiązać ten problem.
Jak naprawić problem z usuwaniem pamięci podręcznej miniatur
W systemie działa automatyczne zadanie konserwacyjne o nazwie SilentCleanup, które powoduje, że miniatury znikają przy każdym uruchomieniu. Aby pozbyć się tego problemu, konieczne jest zatrzymanie tego zadania. Teoretycznie można wyłączyć Automatyczną konserwację, jednak jest to kluczowy proces, który powinien funkcjonować w systemie, więc jego dezaktywacja nie jest praktycznym rozwiązaniem. Aby wyłączyć zadanie SilentCleanup, należy edytować rejestr systemu Windows.
Otwórz edytor rejestru i przejdź do następującej lokalizacji:
HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerVolumeCachesThumbnail Cache
Kliknij dwukrotnie na wartość Autorun DWORD i zmień jej wartość na 0.
Dzięki temu Automatyczna konserwacja będzie działać jak zwykle, ale zadanie SilentCleanup nie będzie aktywne. Po tym, jak zatrzymasz to zadanie, pamięć podręczna miniatur nie zostanie usunięta po jej utworzeniu. Warto również zaznaczyć, że po zastosowaniu tej poprawki konieczne będzie odbudowanie pamięci podręcznej miniatur, co może zająć chwilę, w zależności od rozmiaru dysku twardego oraz liczby plików na nim. Po zakończeniu tego procesu, problemy powinny zniknąć.
Co to jest pamięć podręczna miniatur?
Gdy przeglądasz foldery w przeglądarce Firefox, każdy plik pokazuje się jako obrazek. Dokumenty i pliki tekstowe zazwyczaj reprezentowane są przez ikonę aplikacji, która je otwiera, natomiast zdjęcia, filmy i muzyka prezentowane są w formie miniatur. Zdjęcia pokazują po prostu mniejszą wersję oryginału, filmy często przedstawiają scenę z produkcji, a okładki albumów zazwyczaj ilustrują utwory muzyczne.
To wszystko znacząco ułatwia nawigację. Gdy tworzysz, zapisujesz lub przenosisz nowy plik do systemu, automatycznie generowana jest jego miniatura. System Windows regularnie tworzy pamięć podręczną miniatur, co przyspiesza przeglądanie zawartości folderów. Proces ten zajmuje nieco czasu, więc jeśli pamięć podręczna musi być odbudowywana za każdym razem przy uruchamianiu systemu, może to prowadzić do spowolnienia działania. Co gorsza, konieczność odbudowy pamięci podręcznej zniweczy sens jej posiadania.
Warto dodać, że to nie pierwszy problem z miniaturami w Windows 10. W przeszłości aktualizacja Creators Update spowodowała, że wszystkie miniatury zdjęć stały się białe.
newsblog.pl