Istotne aspekty dotyczące chłodzenia karty graficznej
- Dostosowanie krzywej pracy wentylatora karty graficznej pozwala na pełniejsze wykorzystanie jej potencjału i uniknięcie spadków wydajności spowodowanych przegrzewaniem.
- Choć praca wentylatorów GPU na maksymalnych obrotach generuje hałas i może przyspieszyć ich zużycie, te problemy są łatwe do naprawienia, na przykład poprzez smarowanie lub wymianę wentylatora.
- Standardowe ustawienia krzywej wentylatora mogą powodować nadmierne nagrzewanie się karty graficznej, co negatywnie wpływa na jej żywotność i efektywność w grach, gdyż układ nie jest w stanie efektywnie odprowadzać ciepła.
Czy zdajesz sobie sprawę, że twoja wysokowydajna karta graficzna woli ograniczyć swoją moc, niż zwiększyć prędkość wentylatorów?
To zaskakujące, ale prawdziwe. Na szczęście, masz możliwość modyfikacji ustawień wentylatorów, co pozwoli na wydobycie większej wydajności, przy jednoczesnym obniżeniu temperatury pracy GPU. W ten sposób możesz nawet wydłużyć żywotność swojej karty graficznej!
Dlaczego warto modyfikować krzywą wentylatora GPU?
Jhet Borja/MakeUseOf
Standardowe ustawienia wentylatorów kart graficznych rzadko pozwalają im osiągnąć wysokie obroty, często prowadząc do dławienia termicznego, zanim osiągną 80% swojej mocy. Producenci robią to, by karty nie były zbyt głośne i aby uniknąć szybkiego zużycia wentylatorów. Ograniczenie temperatury GPU negatywnie wpływa na wydajność, a wysokie temperatury skracają żywotność podzespołu. To sytuacja, w której tracą obie strony. Tak jak w przypadku procesora, dławienie termiczne karty graficznej powoduje spadek liczby klatek na sekundę, opóźnienia, artefakty, rozrywanie obrazu i inne problemy w grach, gdy sprzęt ma trudności z przetwarzaniem danych.
Dzięki odpowiednio skonfigurowanej, niestandardowej krzywej wentylatora, możesz to zmienić. Zyskasz chłodniejszą kartę graficzną, która wykorzystuje pełnię swojego potencjału, zamiast go ograniczać, co przełoży się na lepsze wrażenia w grach.
Jhet Borja/MakeUseOf
Jeśli zależy ci na minimalnej temperaturze i maksymalnej wydajności karty graficznej, warto rozważyć wymianę pasty termoprzewodzącej lub obniżenie napięcia GPU.
Czy wentylatory GPU powinny działać na 100%?
Uruchomienie wentylatorów GPU na 100% faktycznie przyspieszy ich zużycie. Nie stanie się to od razu, ale najczęściej problemem będzie wyschnięty smar, co łatwo naprawić, stosując niewielką kroplę Krytox GPL 105, Super Lube 51010, lub innego oleju dielektrycznego.
W rzadkich przypadkach konieczna może być wymiana silnika. Mimo to, wymiana wentylatora jest znacznie tańsza i prostsza niż naprawa uszkodzonego GPU. Zastanów się, czy potencjalna konieczność wcześniejszej wymiany wentylatora i głośniejsza praca systemu nie są warte zysku w postaci lepszej wydajności.
Jak ustawić niestandardową krzywą wentylatora GPU dla lepszej wydajności w grach?
Ustawienie niestandardowej krzywej wentylatora jest łatwe i nie powinno budzić obaw. Poniżej opisujemy, jak to zrobić, a także jak stworzyć optymalną krzywą dla twojego sprzętu.
Krok 1: Pobierz MSI Afterburner, Unigine Heaven i HWinfo
Będziesz potrzebować trzech programów, aby ustalić idealną krzywą wentylatora dla swojej karty graficznej.
Do stworzenia niestandardowej krzywej wentylatora użyjemy MSI Afterburner. Unigine Heaven posłuży jako program obciążający, który pomoże nam sprawdzić temperatury karty graficznej, a HWinfo dostarczy szczegółowych danych o temperaturach GPU.
Jeśli interfejs MSI Afterburner różni się od tego na zrzutach, wejdź w Ustawienia, przejdź do ostatniej zakładki, kliknij Interfejs użytkownika i wybierz skórkę MSI Mystic Afterburner autorstwa Derex Design. Używanie tej samej skórki ułatwi ci wykonanie kolejnych kroków.
Krok 2: Przeprowadź test i sprawdź temperatury
Zanim stworzysz niestandardową krzywą wentylatora, musisz poznać cztery kluczowe wartości:
- Maksymalną temperaturę przed zastosowaniem niestandardowej krzywej wentylatora.
- Temperaturę w spoczynku.
- Temperaturę pod obciążeniem, przy 100% lub preferowanej prędkości wentylatora.
- Najniższą prędkość wentylatora przy zadanej temperaturze.
Aby przeprowadzić testy, uruchom Unigine Heaven w oknie, obserwuj temperatury GPU w HWinfo64 i procent prędkości wentylatora w MSI Afterburner.
Aby ręcznie zmienić prędkość wentylatora, kliknij ikonę automatycznej regulacji, ustaw suwak na preferowaną maksymalną prędkość i zatwierdź zmiany klikając okrągły przycisk z symbolem zaznaczenia po prawej stronie ikony dyskietki.
Przy 100% prędkości wentylatora maksymalna temperatura wynosiła około 69,5–70°C. Okazało się również, że temperaturę 70–71°C można utrzymać, używając tylko 90% prędkości wentylatora.
Mając te dane, możemy je wykorzystać przy tworzeniu niestandardowej krzywej wentylatora.
Krok 3: Tworzenie niestandardowej krzywej wentylatora w MSI Afterburner
Aby stworzyć niestandardową krzywą wentylatora w MSI Afterburner, wejdź w Ustawienia > Wentylator. Możesz przesuwać punkty na wykresie, aby ustawić preferowaną krzywą. Usuń wszystkie istniejące punkty i ustaw prędkość wentylatora na 0% przy 50°C i 100% przy 75°C. Możesz również ustawić niższą prędkość maksymalną, jeśli chcesz.
Prędkość wentylatora ustawiona na 0% pozwoli mu odpocząć, gdy karta graficzna nie jest obciążona.
- Gdy temperatura osiągnie 55°C, co oznacza niewielkie obciążenie, ustawimy prędkość wentylatora na 40%.
- Przy 60°C, gdy obciążenie jest już większe, ustawimy 60% prędkości wentylatora.
- Przy 65°C użyjemy 80%, a przy 70°C, jak pokazują nasze testy, 90% prędkości wentylatora.
Kliknij ikonę sylwetki człowieka obok ikony automatycznej regulacji wentylatora, aby aktywować niestandardową krzywą.
Tworząc własną krzywą, zyskujesz większą kontrolę nad swoją kartą graficzną i możesz w pełni wykorzystać jej potencjał. Wydłużysz jej żywotność i poprawisz wydajność, zapobiegając dławieniu termicznemu i osiągając korzyści na dwóch płaszczyznach.
newsblog.pl