Świetny telefon ulepszony dzięki fantastycznym funkcjom

  • Google Pixel 8 to świetny telefon, dla większości ludzi lepszy niż jego towarzysz Pro ze względu na mniejszy rozmiar i wygodną konstrukcję.
  • Pixel 8 ma jasny wyświetlacz o wysokiej częstotliwości odświeżania i ulepszone głośniki, zapewniające wspaniałe wrażenia audiowizualne.
  • Telefon dobrze radzi sobie z niestandardowym chipem Google Tensor G3, zapewniając szybką wydajność i imponujące funkcje AI, choć może się nagrzewać podczas intensywnego użytkowania. Jakość aparatu jest doskonała, ale brakuje mu ręcznego sterowania, a oprogramowanie zawiera użyteczną edycję AI.

Winę ponoszą głównie Google, Apple i inne firmy, które używają Pro w swoich nazwach produktów, ale nie jest niespodzianką, że cała uwaga skupia się na wersji Pro flagowego telefonu. To powiedziawszy, modele inne niż Pro mogą być lepszym zakupem niż ich towarzysze marki Pro, o czym świadczy Google Pixel 8.

Chociaż pozostawia niektóre z bardziej błyskotliwych funkcji swojego rodzeństwa Pro – takie jak teleobiektyw i ręczne sterowanie aparatem – Pixel 8 nadal jest świetnym telefonem i prawdopodobnie lepszym dla większości ludzi.

Google Pixel 8

549 USD 699 USD Oszczędź 150 USD

Google Pixel 8 może nie ma wszystkiego, co jego brat Pro, ale ma świetny rozmiar i wygodę, fantastyczne aparaty i kilka imponujących funkcji opartych na sztucznej inteligencji, które czynią go najlepszym telefonem Pixel dla większości ludzi.

Marka Google

SoC Google Tensor G3

Wyświetlacz OLED o przekątnej 6,2 cala

RAM 8GB LPDDR5X

Pamięć 128 GB, 256 GB

Bateria 4575 mAh

Porty USB typu C

System operacyjny Android 14

Przedni aparat 10,5 MP, f/2.2

Kamera tylna 50 MP, f/1.7, OIS (główna), 13 MP, f/2.2, FOV 126° (ultraszerokokątny)

Wymiary 150,5 × 70,8 × 8,9 mm

Kolory 4G, 5G mmWave, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3

Waga 187g

Szybkość ładowania 27 W w trybie przewodowym, 18 W w trybie bezprzewodowym

Stopień ochrony IP68

Obsługa kart Micro SD Nie

Plusy

  • Szybka wydajność
  • Solidna żywotność baterii
  • Świetne aparaty
  • Doskonałe funkcje edycji obrazu AI
  • 7 lat aktualizacji

Cons

  • Nagrzewa się przy intensywnym użytkowaniu
  • Brakujące funkcje ręcznego aparatu w Pixelu 8 Pro

Projekt: czy mniejszy jest lepszy?

Sergio Rodriguez / MakeUseOf

Jeśli widziałeś kilka ostatnich telefonów Google’a, Pixel 8 Cię nie zaskoczy. Jest to powszechne w nowoczesnych konstrukcjach telefonów – w końcu po co radykalnie odchodzić, skoro ludziom już podoba się to, co masz. To powiedziawszy, tutaj jest to szczególnie interesujące, ponieważ chociaż Pixel 8 wygląda jak poprzedni model, wydaje się zupełnie inny.

Pixel 8 jest zawsze nieco mniejszy od Pixela 7, a jedną z najłatwiejszych do zauważenia różnic jest to, że ten telefon ma 6,2-calowy wyświetlacz, w przeciwieństwie do 6,3-calowego wyświetlacza w poprzednim modelu. W większości innych wymiarów został on podobnie zmniejszony, dzięki czemu powstał telefon o jednym z najlepszych stosunków rozmiaru ekranu do komfortu, jakie widziałem od lat.

Nawet w porównaniu do iPhone’a 15, który jest dość podobny pod względem wielkości, Pixel 8 wygodniej obsługuje się jedną ręką. Telefon ma zaledwie 8,9 mm grubości i waży około 6,59 uncji (187 g), a jego odporność na wodę i kurz wynosi IP68. Same specyfikacje nie są jednak w stanie określić, jak dobrze się korzysta z telefonu.

Nawet przyciski, które w nowoczesnym smartfonie rzadko wydają się naturalnie umieszczone, sprawiają wrażenie stosunkowo dobrze rozmieszczonych i użytecznych. Co ważniejsze, nie są one umieszczone w sposób ułatwiający przypadkowe naciśnięcie, co wciąż jest irytująco częste w wielu telefonach. Główną wadą konstrukcji telefonu jest szklany tył, który sprawia wrażenie, jakby tylko czekał, aż złapie paskudną, widoczną rysę.

Jasny wyświetlacz i ulepszony dźwięk

Sergio Rodriguez / MakeUseOf

Jak wspomniano powyżej, ekran Pixela 8 jest nieco mniejszy i ma 6,2 cala zamiast 6,3 cala wyświetlacza Pixela 7. Pixel 8 jest również wyposażony w szkło Gorilla Glass Victus firmy Corning, które pomaga chronić ekran w przypadku upadku.

Choć ekran Pixela 8 może być nieco mniejszy niż w poprzednim modelu, wykorzystuje tę samą rozdzielczość 2400 × 1080, co oznacza, że ​​powinien wyglądać ostrzej. Otrzymujesz zmienną częstotliwość odświeżania w zakresie od 60 Hz do 120 Hz i szczytową jasność 2000 nitów w standardowym zakresie dynamicznym lub do 1400 nitów w HDR.

Oznacza to, że Pixel 8 nie jest tak jasny jak Pixel 8 Pro, ale nadal jest wystarczająco jasny. Nigdy nie miałem problemu z zobaczeniem tego, co jest na ekranie, nawet podczas używania go na zewnątrz w jasnym świetle słonecznym.

Jednym z aspektów ekranu, który nie jest znaczącym problemem, ale nadal może przeszkadzać, są ramki. Chociaż są mniejsze niż w poprzedniku tego telefonu, nie są symetryczne. Konkretnie ramka u dołu ekranu jest większa niż reszta.

Głośniki w Pixelu 8 zostały ulepszone, zapewniając lepszą jakość dźwięku niż w poprzednim modelu. To powiedziawszy, głośniki oferują nierówny dźwięk, przy czym dolny głośnik jest głośniejszy. Łatwo też przypadkowo zablokować ten głośnik ręką podczas korzystania z telefonu.

Szybka wydajność, ale trochę ciepła

Sergio Rodriguez / MakeUseOf

Podobnie jak w przypadku kilku ostatnich telefonów Pixel, Pixel 8 wykorzystuje niestandardowy chip – w tym przypadku Google Tensor G3. Możesz kupić telefon w opcji z 128 GB lub 256 GB pamięci, ale niezależnie od wybranej pojemności, jest on dostarczany z 8 GB pamięci RAM LPDDR5X.

Procesor G3 wydaje się szybki w codziennym użytkowaniu, ale podobnie jak w przypadku wielu nowoczesnych telefonów, gdy jest wystarczająco szybki, ogólna prędkość nie ma większego znaczenia. Dopiero gdy zaczniesz uruchamiać gry lub korzystać z bardziej intensywnego oprogramowania, liczy się wydajność, a G3 pozostaje szybki w tym przypadku. Jednak bardziej imponującym aspektem są tutaj funkcje sztucznej inteligencji, którym przyjrzymy się później.

Poprzednie chipsety Tensor były znane ze swojej tendencji do nagrzewania się z biegiem czasu. Chociaż nie stanowi to tak dużego problemu w przypadku Tensora G3, jak w przypadku poprzednich modeli, nadal może się on nagrzewać. Na szczęście tutaj problem jest znacznie mniejszy. Jest bardziej prawdopodobne, że odczujesz to ciepło podczas grania lub korzystania z bardziej wymagających aplikacji, takich jak testy porównawcze, ale nigdy nie nagrzeje się tak bardzo, jak w przypadku innych modeli. Złe połączenie mobilne może również powodować przegrzanie chipsetu, gdy telefon ma trudności z nawiązaniem połączenia.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​nawet gdy telefon się nagrzał, nigdy nie powodował dławienia – przynajmniej to zauważyłem podczas testów. Miło wiedzieć, że telefon nie zwolni nagle w kluczowym momencie.

Świetne aparaty, ale brak ręcznego sterowania

Sergio Rodriguez / MakeUseOf

Od pewnego czasu seria Pixel firmy Google słynie z jakości aparatu. To prawda, większość pochwał dotyczy telefonów z serii Pro, ale łatwo zapomnieć, jak wiele jest takich samych w przypadku różnych telefonów. W tym roku podobieństwo jest oczywiste, a najbardziej znaczącą różnicą między obydwoma telefonami jest lekkie rozczarowanie.

Patrząc na sprzęt, główny aparat jest taki sam, jak w Pixelu 8 Pro: 50-megapikselowy obiektyw z przysłoną f/1.68, który obsługuje zarówno optyczną stabilizację obrazu (OIS), jak i elektroniczną stabilizację obrazu (EIS) ). Obiektyw szerokokątny to 12-megapikselowy czujnik o polu widzenia 125,8 stopnia, natomiast obiektyw do selfie to jednostka o stałej ogniskowej i rozdzielczości 10,5 megapiksela.

Główną różnicą między Pixelem 8 a Pixelem 8 Pro jest to, że ten model nie jest wyposażony w teleobiektyw, jak w modelu Pro. Znaczenie tego będzie zależeć od rodzaju wykonywanych zdjęć, ale chociaż aparaty w telefonach są coraz lepsze niż kiedykolwiek, w przypadku zdjęć wykonywanych przy użyciu teleobiektywu nawet przy użyciu dedykowanego obiektywu nadal zdarzają się problemy. Mając to na uwadze, nie uważałbym tego za znaczący minus, gdybym rozważał ten telefon w oparciu o aparaty.

Kris Wouk / MakeUseOf

Ogólnie rzecz biorąc, zdjęcia są tak dobre, jak można oczekiwać od dobrej jakości aparatu w smartfonie, a ponadto mają odrobinę dodatkowej magii przetwarzania końcowego, jakiej można oczekiwać od telefonu Google. Przy odrobinie pomocy różnych funkcji opartych na sztucznej inteligencji aparat może z łatwością wykonać wspaniałe zdjęcia.

Moją najmniej ulubioną cechą kamer w Pixelu jest brak ręcznego sterowania kamerą, które można znaleźć w równoważnym modelu Pro. Chociaż iPhone 15 Pro ma również dodatkowe funkcje aparatu, których nie znajdziesz w modelu podstawowym, w każdym z nich masz takie same ręczne sterowanie. Jest to prawdopodobnie funkcja oprogramowania w aplikacji aparatu Pixela 8 – niezależna od sprzętu – więc szkoda, że ​​jej tutaj nie widać.

Oprogramowanie: doskonała sztuczna inteligencja i aktualizacje na lata

Sergio Rodriguez / MakeUseOf

Po wyjęciu z pudełka Pixel 8 działa pod kontrolą Androida 14, ale dobra wiadomość jest taka, że ​​możesz spodziewać się wielu aktualizacji. Podczas gdy inni producenci oferują do pięciu lat wsparcia i aktualizacji, Google oferuje aż do siedmiu lat aktualizacji systemu operacyjnego i zabezpieczeń. To imponujące, choć to, czy będziesz nadal korzystać z telefonu przez tyle lat, to już inna kwestia.

Jeśli korzystałeś z Androida 13, przekonasz się, że Android 14 wygląda i działa dość znajomo, chociaż ma kilka przydatnych nowych funkcji. Dobra wiadomość jest taka, że ​​Android 13 wyglądał i działał świetnie, zwłaszcza Android w wersji podstawowej, więc podobieństwo nie powinno przeszkadzać. Zakładając, że nie jesteś fanem standardowego wyglądu i sposobu działania, personalizacja, z której znane są telefony z Androidem, jest nadal dostępna.

Chociaż zwykłe funkcje Androida są w porządku, niektóre godne uwagi dodatki Google tylko dla Pixela sprawiają, że Pixel 8 jest naprawdę wyjątkowy. Przyjrzeliśmy się już aparatowi, ale sprzęt nie jest tu najważniejszy. Zamiast tego jest to Magic Editor, który daje znacznie większą kontrolę nad zdjęciami po ich zrobieniu.

Podobnie jak wcześniej Magic Eraser, Magic Editor korzysta z opartej na chmurze sztucznej inteligencji Google, aby wprowadzać imponujące zmiany w zdjęciach. Magiczna gumka jest nadal obecna, teraz może całkowicie usunąć tło zamiast je rozmazać. Oznacza to, że Magic Editor może dokonać bardziej imponujących zmian, takich jak zmiana szarego nieba na żywy błękit. Nie zawsze działa to idealnie, ale zazwyczaj wystarczy kilka prób, aby wszystko działało prawidłowo.

Kris Wouk / MakeUseOf

Magic Editor nie zawsze wprowadza oczekiwane zmiany — na przykład nie dostosowuje gradacji kolorów reszty obrazu, gdy zmieniasz niebo. Dzięki obiecanym aktualizacjom Google z czasem może stać się jeszcze lepszy lub zyskać więcej funkcji.

Kolejną inteligentną funkcją kombinezonu aparatu Pixela 8 jest Best Take. Dzięki temu możesz użyć części innego obrazu, aby poprawić aspekt niemal doskonałego zdjęcia. Na przykład, jeśli ktoś kichnie podczas robienia zdjęcia, możesz zastąpić tę część obrazu fragmentem z innego ujęcia, uzyskując idealne ujęcie.

Inne funkcje również doczekały się cennych aktualizacji. Sterowanie głosowe czeka teraz, aż skończysz mówić, dzięki czemu będziesz mógł z nich korzystać w bardziej naturalny sposób. Biometryczne odblokowywanie twarzą jest również bardziej przydatne, ponieważ zostało zaktualizowane do obsługi klasy 3, co oznacza, że ​​oprócz prostego odblokowywania telefonu można go używać do aplikacji finansowych.

Bateria: Zostaw ładowarkę w domu

Sergio Rodriguez / MakeUseOf

Patrząc na specyfikację, akumulator o pojemności 4575 mAh zastosowany w Pixelu 8 nie budzi większego zaufania, zwłaszcza że żywotność baterii w Pixelu 7 nie była spektakularna. Na szczęście połączenie mniejszego ekranu i prawdopodobnie optymalizacji oprogramowania oznacza, że ​​czas pracy baterii jest tutaj nie tylko lepszy niż w telefonach Pixel z serii 7, ale prawdopodobnie także lepszy niż obecny model Pro.

Mniejszy ekran, choć nie pozbawiony wad, powoduje, że telefon wolniej zużywa baterię. Może to poprawić żywotność baterii w odpowiednich okolicznościach. Z drugiej strony, jeśli mieszkasz w obszarze o wiecznie słabym sygnale, bateria rozładuje się znacznie szybciej.

Ładowanie jest bardzo szybkie, chociaż zgodnie z coraz popularniejszym trendem Pixel 8 nie jest dostarczany z ładowarką. Oznacza to, że to od Ciebie zależy, czy je zdobędziesz. Ale dzięki odpowiedniej ładowarce możesz naładować do 50 procent w około 30 minut. Będzie to wymagać ładowarki USB-PD 3.0 PPS o mocy co najmniej 30 watów, ale miło wiedzieć, że jest dostępna.

Jeśli nie chcesz podłączać się do ładowania, Pixel 8 obsługuje także bezprzewodowe ładowanie Qi, ale nie nowszy standard Qi2.

Cena i dostępność

Sergio Rodriguez / MakeUseOf

Niezależnie od wybranej konfiguracji pamięci, Google Pixel 7 ma ten sam układ SoG Google Tensor G3 i 8 GB pamięci RAM LPDDR5X. Jedynym wyborem jest model podstawowy, który oferuje 128 GB wbudowanej pamięci za 699 USD lub 256 GB za 799 USD. Są to ceny detaliczne, ale ogólnie rzecz biorąc, można spodziewać się różnicy między tymi dwoma modelami w wysokości około 100 dolarów.

Pixel 8 jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych: Rose (której przyjrzymy się w tej recenzji), Obsidian i Hazel. Wszystkie te trzy opcje są jednak nieco wyciszone, a nawet opcja Róża wygląda raczej jak odcień beżu niż cokolwiek związanego ze złotem.

Jeśli chodzi o alternatywy, najbliżej są zawsze najnowsze flagowce Samsunga, ale bardziej trafne wydaje się porównanie Pixela 8 z iPhonem 15. Obie opcje nie są pro, więc wydają się znacznie łatwiejszą rekomendacją niż ich bardziej znane rodzeństwo, choć Apple uważa, że na formule jest droższy.

Czy warto kupić Google Pixel 8?

Google Pixel 8 to fantastyczny telefon, nawet jeśli cena nieznacznie wzrosła. Aparaty są najwyższej klasy, ale to ogólne wrażenia z telefonu są tutaj najbardziej znaczącą zmianą i czynią go jednym z najlepszych telefonów kompaktowych ostatnich kilku lat.

Jeśli polegasz na niektórych funkcjach Pixela 8 Pro lub planujesz intensywnie korzystać z niektórych funkcji Pixela 8 Pro, np. ręcznego sterowania aparatem lub jaśniejszego ekranu, ten telefon może być lepszym zakupem. To powiedziawszy, Pixel 8 jest lepszy dla większości ludzi.

Google Pixel 8

549 USD 699 USD Oszczędź 150 USD

Google Pixel 8 może nie ma wszystkiego, co jego brat Pro, ale ma świetny rozmiar i wygodę, fantastyczne aparaty i kilka imponujących funkcji opartych na sztucznej inteligencji, które czynią go najlepszym telefonem Pixel dla większości ludzi.