Xbox Series X kontra komputer do gier: jak się je porównuje?

Xbox kontra PC to dyskusja, która rozkręca się za każdym razem, gdy na światło dzienne wychodzi konsola Xbox nowej generacji. Ponieważ Xbox Series X jest liderem tej generacji konsol do gier Microsoftu, po raz kolejny jest to coś, o czym warto pomyśleć.

Jest to szczególnie prawdziwe, biorąc pod uwagę, że możesz nie być w stanie łatwo go zdobyć. Jeśli przeczytasz to później, być może nie będziesz mieć z tym problemu.

W tym miejscu porównamy konsolę Xbox Series X z komputerem do gier w oparciu o ważne czynniki, które pomogą Ci podjąć ostateczną decyzję, który z nich wybrać.

O czym należy pamiętać porównując konsolę Xbox z komputerem PC

Chociaż ten artykuł ma na celu dostarczenie Ci niezbędnych wskazówek, musisz pamiętać o kilku rzeczach:

  • Ceny konsoli Xbox Series X i komponentów komputerów PC mogą się różnić w zależności od czasu i kraju.
  • Dostępność konsoli i karty graficznej do komputera do gier to kolejny decydujący czynnik.

Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się teraz kilku ważnym punktom porównującym Xbox Series X i komputer do gier.

Xbox Series X kontra komputer do gier: co jest lepsze?

Zarówno konsola Xbox, jak i komputer do gier mają wiele do zaoferowania, ale który z nich wypada lepiej w porównaniu? Przyjrzyjmy się kluczowym czynnikom, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie konsoli Xbox lub komputera do gier.

Ekosystem gier Xbox i PC

Nie chodzi tylko o sprzęt, z którym współpracujesz, powinieneś także wziąć pod uwagę dostępność gier i ceny tytułów.

Chociaż Xbox Game Pass oferuje znaczną wartość zarówno na PC, jak i na konsolę, podstawowa subskrypcja na PC zawiera dodatek EA Play Subskrypcja. Aby uzyskać dostęp do tytułów EA na konsoli Xbox, musisz wybrać subskrypcję Xbox Game Pass Ultimate.

Źródło obrazu: Xbox

Xbox Game Pass oferuje mnóstwo gier i rabatów na obu platformach. Jeśli więc polegasz wyłącznie na Xbox Game Pass, obie oferty mają podobną wartość, z niewielką przewagą w przypadku abonentów komputerów PC.

Kupując gry na konsolę Xbox Series X, jesteś jednak ograniczony do sklepu Microsoft lub półek lokalnego sklepu z grami.

Dzięki komputerowi do gier możesz uzyskać dostęp do wielu innych sklepów z grami, takich jak Steam i Epic Games, które oferują ogromne kolekcje gier z regularnymi ofertami, a nawet grami bezpłatnymi. Co więcej, w najbliższej przyszłości istnieją nieograniczone możliwości nowych subskrypcji i usług, biorąc pod uwagę, że nie polegasz na jednej firmie, w przeciwieństwie do Xbox Series X.

Możliwości sprzętu Xbox i komputera PC

Xbox Series X to wydajna konsola wyposażona w 8-rdzeniowy procesor AMD oparty na Zen 2 z procesorem graficznym AMD opartym na architekturze RDNA 2, zapewniającym 52 jednostki obliczeniowe.

Specyfikacje konsoli Xbox Series X są prawie takie same jak procesora do komputerów stacjonarnych Ryzen 7 3700X w połączeniu z kartą Radeon RX 6800 lub Nvidia RTX 3070. Zatem wydajność grafiki Xbox Series X jest wystarczająco imponująca, aby zapewnić grę w rozdzielczości 4K i 120 klatek na sekundę na papierze.

Oczywiście wydajność zależy od rodzaju gry, w którą grasz. Nie należy więc oczekiwać pełnoprawnych wrażeń z gry w rozdzielczości 4K ze 120 klatkami we wszystkich grach.

Komputer do gier o tej specyfikacji może nie wystarczyć do pełnoprawnej rozgrywki w rozdzielczości 4K, ale masz możliwość wykorzystania DLSS, aby zapewnić budżetowym komputerom PC najwyższej klasy grafikę, lub wykorzystania technologii AMD Fidelity FX Super rozdzielczości w celu poprawy wydajności. Ale być może będziesz w stanie uzyskać lepsze doświadczenia na konsoli w celu jej optymalizacji.

Jeśli jednak weźmiesz pod uwagę wysokiej klasy komputer do gier, możesz z łatwością uzyskać więcej.

Cena Xboxa i PC

Zbudowanie wysokiej klasy komputera do gier jest z pewnością kosztownym przedsięwzięciem. Jeśli chcesz, aby każdy element Twojego systemu był na najwyższym poziomie, nie ma ograniczeń. Możesz nawet kupić szafkę PC za około 700 dolarów tylko ze względu na jej estetykę.

Jednak podczas składania komputera PC ważne jest, aby upewnić się, że nie przepłacasz za komponenty.

Stworzenie dobrego sprzętu do gier wymaga znacznej ilości badań. Możesz kupić gotowy system do gier NZXT i inne dla wygody, ale Xbox Series X jest znacznie tańszy ze względu na możliwości grania i bezproblemowy zakup jednej jednostki.

Opcje aktualizacji konsoli Xbox Series X i komputera do gier

Ważne jest, aby zrozumieć, czy chcesz zaktualizować swój system po kilku latach, czy po prostu kupić nowy.

Jeśli rozważasz zakup komputera PC, możesz go łatwo zaktualizować. W rzeczywistości można osobno uaktualnić dowolny komponent, co stanowi ogromną zaletę w zakresie długowieczności. Na przykład, jeśli po kilku latach wydajność Twojego komputera do gier nie będzie zadowalająca, możesz po prostu wymienić kartę graficzną, pozostawiając resztę nienaruszoną.

Jednak w przypadku konsoli Xbox Series X możliwości aktualizacji są ograniczone. Można uaktualnić tylko przestrzeń dyskową, a nie chip czy kartę graficzną. Zatem w przypadku konsoli w celu uaktualnienia będziesz musiał kupić nową konsolę Xbox (następnej generacji). Jednak modernizacja komputera może zaoszczędzić więcej pieniędzy na przestrzeni lat.

Nie zapominaj, że jeśli masz już komputer klasy średniej, który działa przyzwoicie dobrze, możesz kupić kilka nowych ulepszeń (takich jak nowa karta graficzna), aby zwiększyć wrażenia z gry w ramach budżetu. Ostatecznie zależy to od Twoich wymagań, ale w większości przypadków powinieneś być w stanie zaoszczędzić kilka dolców i tchnąć życie w swój stary komputer.

Przenośność konsoli Xbox Series X i komputera do gier

Jeśli chodzi o przenośność, komputer do gier może nie być tak wygodny jak Xbox Series X.

Technicznie rzecz biorąc, możesz zbudować system do gier w formacie mini-ITX, który będzie podobnie przenośny. Wykonanie tego we właściwy sposób jest jednak trudnym zadaniem.

Jeśli chodzi o komputer stacjonarny do gier, będziesz musiał zadbać o chłodzenie i obudowę używanych komponentów. Jeśli nie będziesz wiedział, co robisz, może to zakończyć się katastrofą.

Oczywiście, jeśli zależy Ci na maksymalnej przenośności, wysokiej klasy laptop może okazać się lepszy niż Xbox Series X, ale wydane pieniądze mogą stracić wydajność. Co więcej, laptop ma ograniczone możliwości rozbudowy.

Ogólnie rzecz biorąc, rozważając zakup komputera PC, masz do wyboru przenośność, ale konsola jest już maszyną przenośną od samego początku.

Gwarancja i obsługa posprzedażna na konsolę Xbox Series X i komputer do gier

Dzięki Xbox Series X otrzymujesz ograniczoną roczną gwarancję na maszynę. Można rozważyć przedłużenie gwarancji do trzech lat, ale może ona nie być dostępna u wszystkich sprzedawców detalicznych.

W przypadku komputera PC otrzymujesz gwarancję na każdy zakupiony podzespół. Większość z nich oferuje trzyletni okres gwarancji, a niektóre oferują nawet od pięciu do dziesięciu lat gwarancji. Jest to ogromna różnica pod względem pewności i trwałości.

Oczywiście Xbox Series X może nie zawieść przez lata (w większości przypadków), ale w przypadku komponentów komputera PC masz pewność, że części zostaną wymienione przez wiele lat.

Co wybrać: konsolę Xbox Series X czy komputer do gier?

Jeśli chcesz skupić się na graniu w gry z obsługą 4K i zależy Ci na wygodzie, jaką daje konsola, Xbox Series X powinien być świetnym wyborem.

Jeśli jednak zależy Ci na możliwości aktualizacji, dostępie do większej liczby gier i systemie wielofunkcyjnym, Twoim wyborem powinien być komputer PC.

Obydwa mają swoje zalety i wady. Ostatecznie będziesz musiał rozważyć swoje priorytety i wybrać to, co jest dla Ciebie ważniejsze.

Ciesz się ulepszaniem swoich wrażeń z gry

Jest tak wiele platform do gier i każda z nich ma określoną niszę, którą wypełnia.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz wygodę konsoli Xbox Series X, czy też moc i możliwości dostosowywania, jakie daje komputer do gier, możesz mieć pewność, że będziesz cieszyć się niesamowitą rozgrywką na każdej z tych niesamowitych platform.

x