Najważniejsze czynności przed zwrotem komputera służbowego
- Zanim usuniesz jakiekolwiek pliki i oddasz komputer, skonsultuj się z przełożonym, aby upewnić się, że działasz zgodnie z wewnętrznymi procedurami IT.
- Zanim odejdziesz z pracy, wykonaj kopię zapasową swoich osobistych plików i odpowiednio zorganizuj resztę danych dla siebie i współpracowników.
- Upewnij się, że masz zgodę na skopiowanie potrzebnych programów, zapisanie kontaktów, wiadomości e-mail, danych logowania, wyczyszczenie historii przeglądarki, usunięcie prywatnych plików, opróżnienie kosza i dokładne wyczyszczenie komputera.
Rozpoczynasz nową pracę i musisz oddać swój dotychczasowy komputer służbowy. Zanim to zrobisz, warto podjąć kroki, aby ochronić swoje poufne dane i zachować ważne informacje.
Mimo że laptop służył głównie celom zawodowym, prawdopodobnie wykonywałeś na nim także prywatne zadania. Dlatego przed jego zwrotem warto zadbać o usunięcie tych danych. Poniżej znajdziesz listę kroków, które należy podjąć przed oddaniem komputera firmowego.
1. Porozmawiaj z pracodawcą
Zanim zaczniesz cokolwiek zmieniać w plikach na komputerze, porozmawiaj z pracodawcą, aby mieć pewność, że działasz zgodnie z zasadami IT. Niektóre firmy mogą mieć restrykcje dotyczące kopiowania danych kontaktowych klientów lub innych informacji, które uważają za swoje własność.
Odchodząc z pracy, nie warto psuć relacji, dlatego ważne jest przestrzeganie zasad firmy do ostatniego dnia. Po uzyskaniu zgody, możesz zacząć działać zgodnie z poniższymi krokami. Nawet jeśli nie zamierzasz sprzedawać komputera, wiedza o tym, jak trwale usunąć pliki może być przydatna.
2. Stwórz kopię zapasową dokumentów
Po uzyskaniu od pracodawcy potwierdzenia, że możesz wykonać kopię zapasową swoich prywatnych plików, przejrzyj zawartość komputera i usuń to, co nie jest już potrzebne. Po usunięciu zbędnych plików, pozostałe zorganizuj, biorąc pod uwagę, kto będzie ich potrzebował.
Jeśli jakieś pliki są potrzebne tylko Tobie, przenieś je na pamięć USB lub do chmury. Jeśli natomiast jakieś dane będą potrzebne Twoim współpracownikom po Twoim odejściu, umieść je na dysku współdzielonym, aby mieli do nich łatwy dostęp. Jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić, warto dowiedzieć się o narzędziach, które pomogą Ci w wykonaniu kopii zapasowej danych z systemu Windows.
3. Zachowaj przydatne programy
Podczas pracy mogłeś zapoznać się z programami, które okazały się bardzo pomocne. Jeśli nowa praca będzie podobna do obecnej, niektóre z nich mogą być dla Ciebie cenne w przyszłości.
Zanim skopiujesz jakikolwiek z tych programów, uzyskaj na to pisemną zgodę pracodawcy, ponieważ firmy mogą traktować programy, których używają, jako poufne i mogą występować problemy z licencjami. Przed pobraniem jakichkolwiek programów na komputer firmowy, skonsultuj się z pracodawcą i działem IT.
Jeśli uzyskasz zgodę na kopiowanie programów, najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie ich na pamięci USB lub w chmurze. Warto także zapoznać się z darmowymi planerami tygodniowymi, które mogą pomóc w organizacji zadań.
W czasie pracy mogłeś poznać osoby, z którymi chcesz utrzymać kontakt. Dostęp do starych wiadomości e-mail może być przydatny podczas szukania referencji, informacji lub kontaktów zawodowych. Warto zapoznać się z krótkim przewodnikiem na temat importowania i eksportowania kontaktów e-mail.
Jeśli Twoja firma korzysta z programu Microsoft Outlook, możesz zapisać wiadomości e-mail i kontakty na dwa sposoby:
5. Zapisz swoje dane logowania
Wielu z nas ma nawyk zapisywania haseł w przeglądarce, co ułatwia dostęp do kont. Jest to wygodne rozwiązanie, dopóki nie musisz zalogować się z innego urządzenia.
Zapisz swoje nazwy użytkownika i hasła, a następnie przechowuj je w bezpiecznym miejscu, do którego będziesz mieć łatwy dostęp. Warto także dowiedzieć się, jak zarządzać zapisanymi hasłami na Androidzie za pomocą Menedżera haseł Google.
6. Wyczyść historię przeglądarki
Darmowe zdjęcia stockowe autorstwa Vecteezy
https://www.vecteezy.com/photo/31176220-cleaning-safari-internet-browser-history-and-cache-data-on-iphone
Usuń pamięć podręczną, zakładki, pliki cookie, historię przeglądania i hasła. Szczególnie ważne jest usunięcie haseł, ponieważ ich pozostawienie może dać innym dostęp do Twoich kont.
Większość przeglądarek, takich jak Microsoft Edge, Google Chrome i Firefox, ułatwia usuwanie tych danych poprzez odpowiednie ustawienia. Warto także dowiedzieć się, jak wyczyścić historię przeglądania w Safari na iPhonie lub komputerze Mac.
7. Usuń osobiste programy i pliki
Wyszukaj na komputerze prywatne pliki, takie jak zdjęcia, filmy i pliki audio. Przejrzyj miejsca, w których zwykle zapisujesz pliki, np. „Pobrane”, „Moje dokumenty”, „Pulpit” i inne utworzone przez Ciebie foldery.
Możesz skorzystać z funkcji wyszukiwania systemu Windows, aby znaleźć pliki wideo, audio, obrazy oraz pliki PDF. Istnieje także kilka sposobów odinstalowania programów w systemie Windows. Upewnij się, że usunąłeś wszystkie osobiste e-maile wysłane z firmowej skrzynki, a także aplikacje pobrane do użytku prywatnego, takie jak Netflix czy Spotify.
8. Opróżnij Kosz
Źródło zdjęcia: Lars Plougmann
https://visualhunt.com/f7/photo/127133764/b8adf0216e/
Po usunięciu prywatnych plików, nie zapomnij o opróżnieniu Kosza. Pliki nie znikną z urządzenia, dopóki nie zostaną usunięte z Kosza.
Jeśli dawno nie opróżniałeś Kosza, po jego wyczyszczeniu możesz zauważyć szybsze działanie komputera. Aby opróżnić Kosz, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Opróżnij kosz”. Warto także dowiedzieć się, jak ustawić automatyczne opróżnianie Kosza przez system Windows.
9. Wyczyść komputer
Niektórzy z nas mają tendencję do jedzenia i picia przy komputerze, co może prowadzić do powstawania zabrudzeń. Przed oddaniem laptopa warto wyczyścić klawiaturę sprężonym powietrzem, a do wyczyszczenia obudowy, ekranu i touchpada użyć ściereczki z mikrofibry lub chusteczek.
Jeśli szukasz porad dotyczących czyszczenia komputera, możesz poznać triki, dzięki którym Twój laptop będzie wyglądał jak nowy.
10. Nie zapomnij o telefonie służbowym!
Oprócz zwrotu komputera, pracodawca poprosi Cię również o oddanie telefonu służbowego, jeśli był Ci on udostępniony. Procedura jest podobna do tej, którą stosujesz w przypadku komputera.
Usunięcie danych z telefonu może być jeszcze ważniejsze, biorąc pod uwagę jego prywatny charakter. Upewnij się, że usunąłeś wszystkie prywatne wiadomości i aplikacje pobrane na własny użytek.
Pozytywne zakończenie pracy
Niezależnie od powodów, dla których odchodzisz z pracy, ważne jest, aby nie palić za sobą mostów. Zadbaj o to, aby proces odejścia był jak najbardziej płynny, pozostawiając współpracownikom dostęp do wykonanej przez Ciebie pracy.
Zanim opuścisz projekt, upewnij się, że osoby z którymi współpracowałeś znają jego status i zamknij jak najwięcej otwartych kwestii. Zakończ pracę z pozytywnym nastawieniem, aby przenieść je na kolejne stanowisko.