4 powody, dla których warto zacząć używać Claude 3 zamiast ChatGPT

Szybkie linki

  • Claude specjalizuje się w kreatywnym pisaniu, tworząc angażujące i naturalnie brzmiące treści, pozbawione stereotypów.

  • Claude oferuje bezpłatne funkcje multimodalne, natomiast ChatGPT wymaga aktualizacji, aby uzyskać podobne możliwości.

  • Claude może poszczycić się większym oknem kontekstowym i potencjalnie większą liczbą wiadomości na godzinę niż ChatGPT.

W obszarze chatbotów AI ChatGPT jest niekwestionowanym liderem od czasu jego premiery w listopadzie 2022 r. Jednak wraz z wydaniem Claude 3 coraz bardziej wygląda na to, że ChatGPT może stracić ten tytuł. Oto cztery powody, dla których warto rozważyć przejście z ChatGPT na Claude.

1 Claude jest lepszy w kreatywnym pisaniu

Oprócz sporadycznych zadań domowych z przedmiotów ścisłych, zadań programistycznych i zabawnych gier, jednym z najpopularniejszych przypadków użycia chatbotów AI jest kreatywne pisanie. Większość użytkowników korzysta z chatbotów AI, aby pomóc w przygotowaniu e-maila, listu motywacyjnego, życiorysu, artykułu lub tekstu piosenki – w zasadzie tego czy innego kreatywnego tekstu. Chociaż ChatGPT był wyraźnie preferowaną opcją głównie ze względu na swoją markę i rozgłos, Claude konsekwentnie zapewniał doskonałe wyniki nawet we wcześniejszych iteracjach chatbotów AI. Ale nie chodzi tylko o zapewnienie najwyższej klasy wyników. Claude, szczególnie wspierany przez najnowszy model Claude 3, przewyższa ChatGPT w szerokim zakresie zadań związanych z kreatywnym pisaniem.

Jako osoba, która konsekwentnie korzysta z obu chatbotów od czasu ich premiery, Claude, choć niekoniecznie jest to ogólnie lepszy model, jest znacznie lepszy w tworzeniu opisów, które lepiej naśladują ludzką „kreatywność i niedoskonałości”. Poddając oba chatboty testowi, teksty ChatGPT, choć poprawne gramatycznie, były pełne charakterystycznych oznak utworu napisanego przez sztuczną inteligencję. Wpisy Claude’a czyta się bardziej naturalnie i brzmią po ludzku. Chociaż nie są idealne, prawdopodobnie będą bardziej wciągające i kreatywne.

Zbyt często ChatGPT pada ofiarą używania tak wielu stereotypów i przewidywalnego doboru słów. Poproś ChatGPT o napisanie niektórych tematów biznesowych, a istnieje duża szansa, że ​​w początkowych akapitach zobaczysz słowa takie jak „W dzisiejszym środowisku biznesowym”, „W najnowszej historii” i „W szybko zmieniającym się krajobrazie cyfrowym”.

Po przetestowaniu naszej teorii okazało się, że było dokładnie tak, jak przewidywaliśmy. W programie ChatGPT (GPT-3.5 i GPT-4) w pięciu z pięciu prób zastosowano banalne wstępy. Oto pierwsze trzy próbki:

  • Próbka 1

  • Próbka 2

  • Próbka 3

  • Z drugiej strony Claude cztery razy na pięć prób uzyskał różne wyniki, unikając stereotypu z pierwszej próby:

    Poza tym banałem, ChatGPT, bardziej niż Claude, ma tendencję do padania ofiarą sporadycznego używania słów łączących, takich jak „w podsumowaniu”, „w wyniku” i tendencji do niepotrzebnego podkreślania, gdy stanowcze słowa, takie jak „bezdyskusyjny, krytyczny, niekwestionowany, muszą być ” itp., są używane.

    Ale poza tymi wadami, jak wyglądają zapisy każdego chatbota z całościowego punktu widzenia?

    Na zakończenie porównania poprosiłem oba chatboty o napisanie rymowanych tekstów rapowych na temat „od kokosa do bogactwa”. Claude wydaje się lepszą opcją, ale pozwolę ci ocenić.

    Oto opinia ChatGPT:

    A oto zdanie Claude’a:

    Pierwsi użytkownicy ChatGPT prawdopodobnie mają głęboko zakorzenione preferencje dla chatbota AI, ale jeśli chodzi o twórcze pisanie, ChatGPT ma sporo do nadrobienia w wielu obszarach.

    2 Claude oferuje multimodalność za darmo

    Oprócz chatbota Google Gemini AI, na rynku nie ma prawie żadnych większych chatbotów AI, które oferują bezpłatne funkcje multimodalne Claude. Dzięki darmowej wersji ChatGPT otrzymujesz jedynie możliwość generowania tekstu i to wszystko. Żadnego przesyłania plików do analizy, żadnego przetwarzania obrazu, nic więcej! Z drugiej strony Claude oferuje te funkcje premium w swoim bezpłatnym poziomie. Możesz więc bezpłatnie korzystać z podpowiedzi obrazkowych lub przesyłać pliki do analizy na chatbocie, jeśli korzystasz z bezpłatnej wersji beta bota.

    3 Większe okno kontekstowe

    Okno kontekstowe to limit danych tekstowych, które chatbot AI może przetworzyć jednocześnie. Pomyśl o tym, jak wiele rzeczy możesz zachować w pamięci (i być w stanie przywołać) na raz.

    W zależności od używanej wersji ChatGPT, powinieneś uzyskać okna kontekstowe o rozdzielczości od 4k, 8k, 16k, 32k i 128k. Dla przejrzystości okno kontekstowe 4 tys. może pomieścić około 3000 słów, a okno 32 tys. może pomieścić około 24 000 słów. Dzięki bezpłatnej warstwie ChatGPT otrzymujesz najniższe limity opcji okna kontekstowego (4k lub 8k), co oznacza kilka stron tekstu. Dostęp do opcji 16 tys. i ewentualnie 32 tys. można uzyskać w planach ChatGPT Plus lub Team, podczas gdy okno kontekstowe 128 tys. wydaje się być wyłączną rezerwą planów ChatGPT Enterprise.

    Podczas gdy Claude ma okno kontekstowe o wielkości 200 tys. w planach bezpłatnych i premium – jest to znacząca poprawa w porównaniu z oknem ChatGPT o rozdzielczości 4 tys. lub 8 tys.

    Dlaczego to w ogóle ma znaczenie? Cóż, im większe okno kontekstowe, tym więcej danych tekstowych możesz przetworzyć jednocześnie, bez zmyślania przez chatbota AI. Okno kontekstowe Claude’a o pojemności 200 tys. odpowiada około 150 000 słów. Tak, oznacza to, że teoretycznie będziesz w stanie przetworzyć 150 000 słów jednocześnie za pomocą Claude, podczas gdy ChatGPT może ograniczyć cię do 24 000 słów, nawet na poziomie premium. Zobaczysz? Różnica jest jak dzień i noc – przynajmniej w teorii.

    4 więcej wiadomości na godzinę

    Limity stawek mogą być uciążliwe. Jesteś w trakcie interesującej sesji podpowiedzi, otrzymujesz powiadomienie o osiągnięciu limitu i musisz poczekać (czasami kilka godzin!), aby uzyskać reset. To ogromny zabójca radości i może opóźnić Twoją pracę. Dzieje się tak jednak zarówno na ChatGPT, jak i na Claude, więc w tym punkcie jest to równe.

    ChatGPT oferuje 40 wiadomości co trzy godziny w planie Plus, natomiast Claude oferuje 100 wiadomości co osiem godzin. Jeśli nie zagubiłeś się w optyce i wykonałeś obliczenia, limity wiadomości ChatGPT są nieco lepsze niż Claude. Ale jest w tym coś więcej.

    OpenAI dynamicznie ogranicza limity użytkowania. Oznacza to, że limit, który widzisz, nie jest tym, co zawsze otrzymasz. To zależy od zapotrzebowania, wg OpenAI. Z drugiej strony, pomimo nieco niższych limitów użytkowania, Claude może być bardziej liberalny, ustalając limity w zależności od ilości tekstu użytego w jednej wiadomości.

    Jeśli więc na przykład wyślesz około 2000 słów (około 200 angielskich zdań po 15–25 słów każde), powinieneś być w stanie otrzymać „co najmniej” 100 wiadomości w ciągu 8 godzin. Dwa tysiące słów na zachętę to hojna liczba; tylko kilka osób wypowiada się w ten sposób, wykonując podstawowe podpowiedzi. Jeśli użyjesz mniejszej liczby słów na zachętę, teoretycznie powinieneś być w stanie uzyskać większą liczbę wiadomości na godzinę.

    Tak więc, chociaż ChatGPT może wydawać się bardziej hojny na zewnątrz, jeśli codziennie korzystasz z obu chatbotów, Claude wydaje się bardziej hojną opcją, choć niekoniecznie przez cały czas.

    Choć pierwsi użytkownicy mogą mieć sentyment do ChatGPT, staje się coraz bardziej jasne, że Claude to siła, z którą należy się liczyć. W miarę ewolucji krajobrazu sztucznej inteligencji fascynujące będzie obserwowanie, jak ci tytani konwersacyjnej sztucznej inteligencji pchają się nawzajem na nowe wyżyny, ostatecznie przynosząc korzyści użytkownikom dzięki stale udoskonalanym i wydajniejszym chatbotom. Przyszłość interakcji opartych na sztucznej inteligencji nigdy nie była bardziej ekscytująca.