Czym jest uprzywilejowane zarządzanie tożsamością (PIM) i jakie korzyści przynosi firmom?

Privileged Identity Management (PIM) to skuteczny sposób zarządzania uprawnieniami dostępu pracowników w celu zabezpieczenia danych i ograniczenia ich narażenia.

Kradzieże i ataki danych nie zawsze mają miejsce z powodu czynników zewnętrznych. Czasami może to być dzieło dowolnego członka wewnętrznego, wykonane celowo lub nieumyślnie.

Zagrożenie wewnętrzne jest realne!

Nadanie dodatkowych uprawnień niż wymagane może doprowadzić ich do dostępu do danych, do których nie powinni. Niektórzy pracownicy mogą również nadużywać zasobów i kont dla własnej korzyści, nawet jeśli mogłoby to zaszkodzić organizacji.

Tam są wiele przypadków gdy wewnętrzny członek zespołu jest sprawcą ataku, który może zagrozić danym.

Dlatego organizacje muszą zapewnić swoim pracownikom jedynie wymagany poziom uprawnień dostępu do swoich zasobów i danych, które są niezbędne do wykonywania ich pracy, i nie więcej.

Zminimalizuje to uprawnienia dostępu i pomoże zabezpieczyć zasoby i informacje. Eliminuje ryzyko nieautoryzowanego dostępu, który może mieć poważny wpływ na wrażliwe dane Twojej organizacji.

W tym przypadku pomocne jest Privileged Identity Management (PIM).

W tym artykule omówię, czym jest PIM, jakie są jego zalety, jak działa oraz jaka jest różnica między PIM, PAM i IAM.

Zaczynajmy!

Co to jest PIM?

Privileged Identity Management (PIM) to technika zarządzania, kontroli, audytu i monitorowania poziomu dostępu pracowników lub uprzywilejowanych tożsamości przedsiębiorstwa do jego danych i zasobów. Dane te mogą obejmować konta baz danych, konta usług, podpisy cyfrowe, klucze SSH, hasła i inne.

Innymi słowy, PIM to praktyka zarządzania, monitorowania i zabezpieczania kont uprzywilejowanych.

Rozwiązania PIM zostały zaprojektowane specjalnie, aby pomóc przedsiębiorstwom wdrożyć szczegółową kontrolę i ułatwić ścisłe zarządzanie zagrożeniami związanymi z uprawnieniami. Pomaga to zapobiegać nadużyciom i zagrożeniom wewnętrznym. Zapewnia także aktywację ról opartą na zatwierdzeniu i czasie, aby wyeliminować ryzyko niepożądanych, niewłaściwie wykorzystanych lub nadmiernych uprawnień dostępu do informacji i zasobów.

Przykładami kont tożsamości uprzywilejowanej są:

Użytkownicy ci mają dostęp do krytycznych systemów lub wrażliwych danych. PIM zapewnia skonsolidowane rozwiązanie do tworzenia, zarządzania, zarządzania i śledzenia kont uprzywilejowanych w celu zmniejszenia ryzyka naruszenia bezpieczeństwa danych i utrzymania zgodności zgodnie ze standardami i przepisami branżowymi.

Aby wdrożyć PIM, musisz:

  • Utwórz politykę bezpieczeństwa, w której możesz wspomnieć, w jaki sposób zarządzane są konta użytkowników oraz co właściciele kont mogą, a czego nie mogą robić.
  • Opracuj model, który umożliwi stronie odpowiedzialnej sprawdzenie, czy zasady są właściwie przestrzegane.
  • Określ zakres uprawnień i zidentyfikuj je.
  • Ustanów różne narzędzia i procesy zarządzania tożsamością, takie jak narzędzia do udostępniania i produkty PIM.

Dzięki temu konta superużytkowników mogą w elastyczny sposób korzystać ze swojego uprzywilejowanego dostępu podczas uzyskiwania dostępu do zasobów IT.

Funkcje PIM-a

PIM zapewnia przedsiębiorstwom następujące możliwości i funkcje umożliwiające zarządzanie ich uprzywilejowanymi tożsamościami.

  • Wykrywanie kont uprzywilejowanych w Twojej organizacji, niezależnie od tego z jakiej aplikacji czy platformy korzystasz.
  • Scentralizowane przechowywanie i udostępnianie wszystkich kont uprzywilejowanych w jednym skarbcu.
  • Szczegółowe zasady autoryzacji oparte na rolach dla wszystkich Twoich uprzywilejowanych kont, dzięki którym Twoje organizacje mogą egzekwować zasadę najmniejszych uprawnień.
  • Implementacja silnych haseł, np. okresowa lub automatyczna rotacja haseł.
  • Tymczasowe przypisywanie kont uprzywilejowanych i cofanie ich, gdy nie ma takiej potrzeby. Ta funkcja jest korzystna, gdy użytkownik musi raz uzyskać dostęp do systemu, aby wykonać dane zadanie.
  • Monitorowanie i śledzenie wszystkich działań związanych z kontami uprzywilejowanymi, np. kto uzyskał dostęp do kont uprzywilejowanych, kiedy uzyskał dostęp, co dana osoba zrobiła podczas uzyskiwania dostępu do kont itp.
  • Audyt i raportowanie zdarzeń krytycznych dla bezpieczeństwa, takich jak żądania dostępu, zmiany konfiguracji i uprawnień, zdarzenia logowania i wylogowania i inne.

Jak działa PIM?

Każda organizacja dzieli swoją bazę użytkowników na użytkowników i superużytkowników. Wewnątrz organizacji mają oni dostęp wyłącznie do odpowiednich danych, zgodnych z ich rolami i obowiązkami. Osoby z większymi uprawnieniami mogą uzyskiwać dostęp do kluczowych informacji, uzyskać więcej uprawnień, zmieniać przepływy pracy i zarządzać siecią.

Rozwiązania PIM zapewniają upoważnionemu personelowi oparty na rolach i ograniczony czasowo dostęp do wrażliwych informacji i zasobów, gdy jest to wymagane. Przyjrzyjmy się, jak działa rzeczywisty system PIM.

Ogranicz uprawnienia

Nie każdy administrator ma uprzywilejowane poświadczenia. PIM wdraża zasady najmniejszych uprawnień dla wszystkich użytkowników. Zasada ta mówi, że użytkownicy muszą posiadać minimalny poziom uprawnień dostępu wystarczający do wykonywania swoich obowiązków.

PIM wymaga określenia potrzebnych uprawnień do nowych kont superużytkowników wraz z powodem udzielenia pozwolenia. Dzięki temu nowe konta nie będą naruszać zasad bezpieczeństwa. Ponadto zwiększa widoczność użytkowników, pomagając znaleźć konta użytkowników, które nie są używane.

Pomaga to zapobiec włamaniom na osierocone konta. Ponadto PIM monitoruje aktualizacje, zmiany i inne modyfikacje, aby złośliwi użytkownicy nie mogli wprowadzić żadnych zmian w celu uzyskania przepływów pracy lub danych.

Wymuszaj uwierzytelnianie

W obliczu rosnącej liczby zagrożeń cyfrowych same hasła nie wystarczą do ochrony nowoczesnych baz danych i użytkowników. Hakerzy mogą łatwo odgadnąć hasła lub złamać je za pomocą kodu lub narzędzi.

Z innego punktu widzenia ugrupowania zagrażające wykorzystują konta w mediach społecznościowych i zgadują hasła, korzystając z dostępnych informacji, lub przeprowadzają ataki phishingowe.

Privileged Identity Management zapewnia zaawansowane opcje procesu uwierzytelniania, zwykle funkcję uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA). Działa to w skuteczny i prosty sposób, zwiększając trudność dla hakerów. MFA konfiguruje więcej poziomów uwierzytelniania między dostępem do danych i żądaniami. To zawiera:

  • Uwierzytelnianie biometryczne
  • Rozpoznawanie urządzenia
  • Wiadomości SMS
  • Biometria behawioralna
  • Monitorowanie lokalizacji lub geofencing
  • Czas monitorowania żądań

Co więcej, wiele procesów MFA odbywa się bez zakłócania przepływu pracy i logowań; po prostu wykonują proces uwierzytelniania w tle.

Włącz zabezpieczenia

Oprócz użytkowników wewnętrznych spustoszenie w sieci mogą również powodować podmioty inne niż ludzie, jeśli mają dodatkowe uprawnienia, niż jest to wymagane do wykonywania ich funkcji. Aplikacje, bazy danych, urządzenia i inne programy mogą przenosić dane i wprowadzać zmiany w sieci.

Dlatego wymagane są odpowiednie ograniczenia i monitorowanie, aby hakerzy nie mieli szansy przedostać się przez te programy. W tym celu PIM ogranicza tożsamości innych niż ludzie i strony trzecie możliwości wykorzystywania zasady najmniejszych uprawnień.

Ograniczenia te uniemożliwiają także działanie złośliwych aplikacji bez dostępu. Musisz wziąć pod uwagę strony trzecie posiadające niechciane konta uprzywilejowane. Dzięki PIM możesz śledzić te konta, aby hakerzy nie mogli się do nich dostać.

Monitoruj sesje

Rozwiązania nowej generacji do zarządzania dostępem uprzywilejowanym oferują nagrania monitorowania sesji. Możesz sortować te nagrania w różne grupy i łatwo je wszystkie śledzić za pomocą przeszukiwalnych metadanych. Zminimalizuje to wysiłki związane z reagowaniem na incydenty. Ponadto funkcje monitorowania sesji pomagają w automatycznym identyfikowaniu podejrzanych sesji.

Co więcej, Twój zespół może łatwo zwizualizować łańcuch działań. Mogą oceniać różne zdarzenia i podążać śladem podczas reagowania na zdarzenia. PIM gromadzi wszystkie konta uprzywilejowane w jednym skarbcu. To centralizuje wysiłki i zabezpiecza niezbędne dane uwierzytelniające w całej sieci.

Korzyści z PIM-u

Korzyści z PIM obejmują:

Lepsze bezpieczeństwo

PIM pomaga śledzić, kto miał ostatnio dostęp do określonego zasobu, a także kto miał go w przeszłości. Możesz także śledzić, kiedy dostęp się rozpoczął i zakończył. Możesz wykorzystać te informacje do strategicznego planowania, kto powinien uzyskać dostęp w przyszłości.

Zgodność z przepisami

Ze względu na rosnące problemy związane z prywatnością, musisz przestrzegać standardów prawnych obowiązujących w Twoim regionie. Popularne standardy regulacyjne obejmują HIPAA, NERC-CIP, RODO, SOX, PCI DSS i inne. Dzięki PIM możesz egzekwować te wytyczne i generować raporty w celu utrzymania zgodności.

Mniejsze koszty audytu i IT

Nie będziesz już musiał ręcznie monitorować uprawnień dostępu każdego użytkownika. Dzięki predefiniowanej strukturze PIM i zestawowi zasad dostępu możesz przeprowadzać audyty i generować raporty w ciągu kilku chwil.

Łatwość dostępności

PIM usprawnia proces przydzielania uprawnień i nadawania uprawnień dostępu. Pomoże to uprawnionym użytkownikom z łatwością uzyskać dostęp do zasobów, nawet jeśli nie pamiętają swoich danych uwierzytelniających.

Wyeliminowane zagrożenia

Bez korzystania z PIM wskazujesz łatwą ścieżkę złym aktorom, którzy w każdej chwili mogą skorzystać z nieoperacyjnych kont. PIM pomaga monitorować i zarządzać wszystkimi aktywnymi i nieoperacyjnymi kontami. Zapewnia, że ​​wszystkie te konta nie mają dostępu do wrażliwych danych przedsiębiorstw.

Większa widoczność i kontrola

Możesz łatwo wizualizować i kontrolować wszystkie uprzywilejowane tożsamości i konta, umieszczając je bezpiecznie w cyfrowym skarbcu. Skarbiec ten będzie chroniony i szyfrowany za pomocą kilku czynników uwierzytelniania.

Najlepsze praktyki wdrażania PIM

Aby umożliwić skuteczne zarządzanie tożsamością uprzywilejowaną, należy przestrzegać kilku najlepszych praktyk:

  • Odkrywaj i przechowuj listę ujawnionych tożsamości, w tym certyfikaty cyfrowe, hasła i klucze SSH, w bezpiecznym i wzmocnionym repozytorium online. Za każdym razem, gdy odkryjesz nową tożsamość, możesz z łatwością automatycznie zaktualizować listę.
  • Egzekwuj rygorystyczne zasady, takie jak dostęp do uprzywilejowanych zasobów oparty na rolach i czasie, automatyczne resetowanie danych logowania po jednorazowym użyciu, okresowe resetowanie haseł i inne praktyki bezpieczeństwa.
  • Wdrożenie dostępu z najniższymi uprawnieniami, zapewniając jednocześnie uprzywilejowany dostęp stronom trzecim i użytkownikom niebędącym administratorami. Daj im minimalne uprawnienia do pełnienia ról i obowiązków, nie więcej.
  • Kontroluj i monitoruj sesje zdalne oraz działania związane z dostępem uprzywilejowanym w czasie rzeczywistym, aby wykrywać złośliwych użytkowników i natychmiast podejmować decyzje dotyczące bezpieczeństwa.

PIM kontra PAM kontra IAM

W szerszym scenariuszu zarówno zarządzanie tożsamością uprzywilejowaną (PIM), jak i zarządzanie dostępem uprzywilejowanym (PAM) stanowią podzbiory zarządzania tożsamością i dostępem (IAM). IAM zajmuje się zabezpieczaniem, monitorowaniem i zarządzaniem tożsamościami przedsiębiorstwa oraz uprawnieniami dostępu.

Jednakże PIM i PAM odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu i zabezpieczaniu uprzywilejowanych tożsamości oraz ich dostępności. Rozumiemy różnice między IAM, PIM i PAM.

Privileged Identity Management (PIM) Privileged Access Management (PAM) Identify and Access Management (IAM) PIM zapewnia zasady bezpieczeństwa i kontrole w celu ochrony i zarządzania uprzywilejowanymi tożsamościami w celu uzyskania dostępu do krytycznych systemów i wrażliwych informacji. PAM obsługuje strukturę kontroli dostępu do zarządzania, monitorowania, kontroluj i chroń działania i ścieżki dostępu uprzywilejowanego w całej organizacji.Uprawnienia zarządzają i kontrolują zarówno uprawnienia dostępu, jak i tożsamości w organizacji. Na przykład użytkownicy, podużytkownicy, zasoby, sieci, systemy, aplikacje i bazy danych. Polega na zarządzaniu tym, kto uzyska podwyższony uprzywilejowany dostęp do zasobów. Obejmuje systemy, które mogą zarządzać różnymi kontami z podwyższonymi uprawnieniami. Umożliwia przypisywanie potrzebnych ról do różnych grup zgodnie z rolami użytkowników i działów. Obejmuje zasady bezpieczeństwa umożliwiające zarządzanie uprzywilejowanymi tożsamościami, takimi jak konta usług, hasła, certyfikaty cyfrowe, klucze SSH i nazwy użytkowników. Zabezpiecza poziom dostępu i dane, do których uzyskuje dostęp uprzywilejowana tożsamość. Oferuje ramy bezpieczeństwa składające się z unikalnych środków, podejść i reguł ułatwiających zarządzanie tożsamością cyfrową i dostępem.

Rozwiązania PIM

Omówmy teraz niektóre niezawodne rozwiązania PIM, które możesz rozważyć dla swojej organizacji.

#1. Microsoftu

Microsoftu oferuje uprzywilejowane rozwiązania do zarządzania tożsamością dla Twojego przedsiębiorstwa. Pomaga to zarządzać, monitorować i kontrolować dostęp w Microsoft Entra. Możesz zapewnić dostęp na czas i w miarę potrzeb do zasobów Microsoft Entra, zasobów Azure i innych usług online MS, takich jak Microsoft Intune lub Microsoft 365.

Microsoft Azure zaleca niektóre zadania dla PIM, które pomogą Ci zarządzać rolami Microsoft Entra. Zadania obejmują konfigurację ustawień ról Entra, przydzielanie odpowiednich przypisań i umożliwianie użytkownikom aktywowania ról Entra. Możesz także wykonać niektóre zadania, aby zarządzać rolami platformy Azure, takimi jak odnajdywanie zasobów platformy Azure, konfigurowanie ustawień roli platformy Azure i nie tylko.

Po skonfigurowaniu PIM możesz przejść do zadań:

  • Moje role: Wyświetla kwalifikujące się i aktywne role, które zostały Ci przypisane.
  • Oczekujące żądania: Wyświetla oczekujące żądania, które należy aktywować w celu przypisania ról.
  • Zatwierdź żądania: wyświetla zestaw żądań aktywacji, które możesz tylko zatwierdzić.
  • Przejrzyj dostęp: Pokazuje listę aktywnych przeglądów dostępu, które masz dokończyć.
  • Role Microsoft Entra: Wyświetla ustawienia i pulpit nawigacyjny umożliwiający administratorom ról monitorowanie przypisań ról Entra i zarządzanie nimi.
  • Zasoby platformy Azure: wyświetla ustawienia i pulpit nawigacyjny do zarządzania przypisaniami ról zasobów platformy Azure.

Aby korzystać z PIM, potrzebujesz jednej z licencji:

  • Obejmuje subskrypcje chmurowe Microsoft, takie jak Microsoft 365, Microsoft Azure i inne.
  • Microsoft Entra ID P1: jest dostępny lub dołączony do Microsoft 365 E3 dla przedsiębiorstw i Microsoft 365 Premium dla małych i średnich firm.
  • Microsoft Entra ID P1: jest dołączony do Microsoft 365 E5 dla przedsiębiorstw.
  • Microsoft Entra ID Governance: Zawiera zestaw funkcji zarządzania tożsamością dla użytkowników Microsoft Entra ID P1 i P2.

#2. Aujas

Monitoruj konta administratorów oraz automatyzuj i śledź dostęp tożsamości superużytkownika za pomocą rozwiązania PIM firmy Aujas. Jej szybkie rozwiązania zapewniają odpowiedzialność za dostęp administracyjny i współdzielony, jednocześnie poprawiając efektywność operacyjną.

To rozwiązanie umożliwia zespołom ds. bezpieczeństwa zachowanie zgodności ze standardami i przepisami branżowymi, wdrażając najlepsze praktyki w całej organizacji.

Celem Aujas jest zarządzanie dostępem administracyjnym i zapobieganie naruszeniom bezpieczeństwa wewnętrznego przez superużytkowników. Odpowiada na potrzeby małej serwerowni lub dużego centrum danych. Oferuje następujące możliwości PIM:

  • Opracowanie procedur i polityk programu PIM
  • Wdrażanie rozwiązań PIM
  • Wdrożenie zarządzania kluczami SSH
  • Migracja agentowego rozwiązania PIM
  • Zarządzanie i wdrażanie rozwiązań kontroli dostępu z wykorzystaniem robotyki

Ponadto Aujas oferuje ochronę przed kradzieżą poświadczeń, zarządzanie poświadczeniami, zarządzanie sesjami, ochronę serwerów, ochronę domen, zarządzanie tajemnicami dla reguł i aplikacji i wiele więcej.

Platforma zarządza także współdzielonymi identyfikatorami na kilku urządzeniach w sieciach rozległych. Dodatkowo zapewnia rozliczalność wspólnych identyfikatorów i eliminuje wiele identyfikatorów i haseł.

#3. Zarządzaj silnikiem PAM360

Ogranicz nieautoryzowany dostęp i chroń zasoby o znaczeniu krytycznym Zarządzaj silnikiem PAM360. Oferuje kompleksową platformę, z której masz kontrolę i całościowy wgląd w cały uprzywilejowany dostęp.

Narzędzie umożliwia zmniejszenie ryzyka wzrostu ryzyka dzięki potężnemu programowi do zarządzania dostępem uprzywilejowanym. Dzięki temu nie będzie żadnych ścieżek dostępu do krytycznych systemów i wrażliwych danych, które pozostaną niezarządzane, niemonitorowane lub nieznane.

ManageEngine pozwala administratorom IT opracować centralną konsolę różnych systemów, aby ułatwić szybsze rozwiązanie problemu. Otrzymasz zarządzanie dostępem uprzywilejowanym, funkcje kontroli dostępu i przechowywania danych uwierzytelniających w przedsiębiorstwie, przepływ pracy z dostępem do haseł, dostęp zdalny i wiele więcej.

Ponadto ManageEngine oferuje zarządzanie certyfikatami SSL/TLS i SSH KEY, podnoszenie uprawnień w odpowiednim czasie, audyt i raportowanie, analizę zachowań użytkowników i wiele więcej. Pomaga uzyskać centralną kontrolę, poprawić wydajność i osiągnąć zgodność z przepisami.

Wniosek

Privileged Identity Management (PIM) to świetna strategia poprawiająca stan bezpieczeństwa organizacji. Pomaga egzekwować zasady bezpieczeństwa i kontrolować uprawnienia dostępu uprzywilejowanych tożsamości.

W ten sposób PIM może pomóc w powstrzymaniu złych aktorów i uniemożliwieniu im spowodowania jakichkolwiek szkód w Twojej organizacji. Chroni to Twoje dane, pozwala zachować zgodność z przepisami i utrzymuje Twoją reputację na rynku.

Możesz także zapoznać się z najlepszymi rozwiązaniami do zarządzania dostępem uprzywilejowanym (PAM) i rozwiązaniami do autoryzacji Open Source (OAuth).