Kanban kontra Scrum: różnice

Jeśli zastanawiasz się nad różnicami między Kanbanem a Scrumem, przeczytaj ten szczegółowy przewodnik.

Istnieją różne metodologie zarządzania projektami, które zespoły mogą wykorzystywać jako ramy do planowania projektów. Są one bardzo korzystne, jeśli chodzi o optymalizację przepływu pracy zespołu i zapewnienie zwiększonej produktywności. Chociaż musisz wybrać odpowiednią metodologię dla swojego projektu, te metodologie mogą czasami być mylące.

Aby pomóc Ci wybrać najbardziej odpowiednią, omówimy dwie popularne metodologie projektowe: Kanban i Scrum. Oprócz omówienia ich różnic, oświecimy Cię o ich cechach i podobieństwach.

Co to jest Kanban?

Kanban to metoda zarządzania projektami, która pomaga wizualizować status projektu. Za jego pomocą możesz łatwo zwizualizować, które zadania zostały zakończone, które są aktualnie w toku, a które jeszcze nie zostały uruchomione.

Podstawowym celem tej metody jest znalezienie potencjalnych przeszkód i rozwiązanie ich jak najszybciej, przy jednoczesnym kontynuowaniu pracy nad projektem w optymalnym tempie. Oprócz zapewnienia jakości czasu, Kanban zapewnia wszystkim członkom zespołu dostęp do statusu projektu i zadania w dowolnym momencie.

Dzięki temu mogą mieć jasny obraz ryzyka i złożoności projektu i odpowiednio zarządzać swoim czasem. Jednak tablica Kanban wymaga minimalnej komunikacji. Dlatego zadania nie są całkowicie zoptymalizowane.

Najważniejsze funkcje Kanban

  • Maksymalna elastyczność wobec zmian.
  • Szybka dostawa produktu dzięki skróceniu czasu cyklu.
  • Można go zainicjować w dowolnym momencie.
  • Redukcja strat czasu podczas procesu.

Proces

Aby zaimplementować metodę Kanban, musisz skorzystać z tablicy Kanban. Zasady tej tablicy obejmują:

#1.Wizualizacja: Wizualizacja przebiegu zadania od początku do końca.

#2. Skrócenie limitu czasu: skrócenie czasu do minimum.

#3. Focus: Podkreślenie zadań, które są aktualnie w toku.

#4. Ciągłe doskonalenie: Całodobowe doskonalenie projektu.

Co to jest Scrum?

Scrum to popularna zwinna metoda, idealna dla zespołów, które muszą dostarczyć produkt w jak najkrótszym czasie. Wiąże się to z wielokrotnym testowaniem i przeglądem produktu. Koncentruje się na ciągłym rozwoju produktu poprzez nadawanie priorytetów pracy zespołowej.

Z pomocą Scrum zespoły ds. rozwoju produktu mogą stać się bardziej zwinne i zdecydowane, jednocześnie reagując na zaskakujące i nagłe zmiany. Będąc wysoce przejrzystym procesem, umożliwia zespołom i organizacjom lepszą ocenę projektów, ponieważ wiąże się z większą praktycznością i mniejszą liczbą przewidywań.

Członkowie zespołu stosujący tę metodologię często się komunikują, więc istnieje regularna wymiana wiedzy. Ponieważ ta metoda jest elastyczna wobec zmian, zespoły stosują ją, gdy warunki projektu są nieznane.

Najważniejsze funkcje Scrum

  • Rozwój produktów bogatych w wartość na koniec sprintów.
  • Szybki i ciągły przegląd produktów.
  • Elastyczność w dostosowywaniu i ustalanie priorytetów szybkich zmian.
  • Przeznaczony dla samoorganizujących się i samozarządzających zespołów.
  • Właściciel produktu ma uprawnienia do wyznaczania celu sprintu.

Proces

Metodologia Scrum w dużej mierze zależy od komunikacji. Zespoły Scrum przechodzą przez proces, który obejmuje:

#1. Codzienne spotkanie: To spotkanie odbywa się codziennie o ustalonej godzinie. Podczas gdy członkowie aktualizują swoje postępy i przeszkody, zespół dokonuje przeglądu planów.

#2. Planowanie sprintu: na tym spotkaniu zespoły decydują, jak pracować nad konkretnym sprintem i jakie kamienie milowe mają zostać osiągnięte. Czas sprintu różni się w zależności od projektu.

#3. Retrospekcja sprintu: Po zakończeniu sprintu następuje retrospekcja, podczas której zespoły zastanawiają się nad postępami w projekcie, aby zrozumieć, jak uniknąć typowych blokad w nadchodzących sprintach.

Kanban kontra Scrum: różnice

Te metodologie różnią się od siebie w kilku aspektach. Oto niektóre z istotnych różnic między Kanbanem a Scrumem.

Planowanie

Metoda Kanban opiera się na planowaniu probabilistycznym, przede wszystkim projekcji opartej na wcześniejszych danych przepływu pracy. Czynniki takie jak rodzaj i wielkość projektu, a nie zespół, odgrywają kluczową rolę w planowaniu tą metodą.

Planowanie projektu w Scrum odbywa się na dedykowanych spotkaniach, podczas których zespół i interesariusze rozkładają projekt na zadania i szacują czas.

Spotkania

Spotkania są opcjonalnym elementem metodologii Kanban. Zespoły, które chcą go wdrożyć, często wybierają między spotkaniami na poziomie zespołu i na poziomie usług, takich jak spotkania codzienne, spotkania dotyczące przeglądu operacji, spotkania dotyczące planowania strategii, spotkania dotyczące oceny ryzyka itp.

W przypadku zespołów stosujących Scrum spotkania są obowiązkowe. W każdym cyklu sprintu mają zazwyczaj cztery rodzaje spotkań:

  • Codzienny Scrum
  • Planowanie sprintu
  • Przegląd sprintu
  • Retrospektywa sprintu

Priorytetyzacja i delegowanie zadań

Metodologia Kanban zachęca menedżerów do aktywnego zarządzania przepływem pracy i ustalania priorytetów zadań. Często delegują zadania na podstawie wcześniejszych ról, występów i struktur zespołu.

Ponieważ Scrum jest idealny dla samozarządzających się zespołów pracujących we współpracy, wszyscy członkowie uczestniczą w obsłudze Sprintu. Zwykle samodzielnie wybierają, nad którymi przedmiotami będą pracować. Jednak właściciel produktu może uszeregować zadania według ważności.

Wyznaczone role

Kanban nie przypisuje ról zaangażowanym członkom zespołu. Zwykle oczekuje, że członkowie utrzymają swoje obecne obowiązki. Zespoły kierujące się tą zasadą nie muszą mieć do czynienia z pracownikami, którzy czują się niepewnie co do swoich ról zawodowych.

Z drugiej strony Scrum ma pewne predefiniowane konkretne role i obowiązki, takie jak:

#1. Scrum master: Facylitator i trener utrzymuje zespół we właściwym kierunku.

#2. Właściciel produktu: Osoba, która tworzy mapę drogową produktu i koordynuje działania z zespołem i klientami.

#3. Członek zespołu: każdy inny członek samozarządzającego się zespołu Scrum.

Modyfikacje

Metoda Kanban wita zmiany w dowolnym punkcie projektu i natychmiast nad nimi pracuje. W związku ze zmianą harmonogram projektu może ulec zmianie.

W Scrumie sprint kończy się dostarczeniem produktu. Wszelkie problemy, zmiany i błędy są dodawane do rejestru produktów po przejrzeniu i często uwzględniane w kolejnym sprincie priorytetowym.

Wskaźniki produktywności

Jeśli chodzi o ocenę produktywności, Kanban wykorzystuje czas cyklu, czas realizacji i pracę w toku. Zwykle przy oszacowaniu brany jest pod uwagę średni czas.

Scrum opiera się na metrykach, takich jak prędkość i wskaźniki wypalania, aby mierzyć produktywność. Razem pozwalają one zespołom określić ogólną produktywność i sposób, w jaki może ona przyczynić się do terminowej realizacji projektu.

Terminy i ramy czasowe

Istotą metody Kanban jest ciągłe dostarczanie zadań. Ponieważ członkowie zespołu pracują nad niezależnymi zadaniami, mogą dostarczyć klientowi zadanie natychmiast po jego zakończeniu.

W Scrum po każdym sprincie dostarczany jest jeden produkt. W przypadku, gdy dwa współzależne zadania są zawarte w tym samym sprincie, zespoły muszą poczekać, aż oba zostaną ukończone.

Oprogramowanie

Zespoły stosujące metodologię Kanban chcą aplikacji, w której mogą widzieć każdy etap projektu i wykrywać wąskie gardła, aby je naprawić. Podczas gdy większość aplikacji do zarządzania projektami w dzisiejszych czasach umożliwia tworzenie tablicy Kanban, oto kilka narzędzi Kanban:

  • Kanbanize
  • KanbanFlow
  • poniedziałek.com
  • Narzędzie Kanban
  • MeisterTask
  • Kanbanchi

Podobnie zespoły Scrum opierają się na programach, które pomagają im w zarządzaniu zaległościami i ocenie czasu. Niektóre popularne narzędzia Scrum to:

  • Zoho Sprinty
  • nZadanie
  • Pomarańcza
  • VivifyScrum
  • Jira
  • ScrumDo
  • Sprinty

KanbanScrumPlanowanieNa podstawie typu i rozmiaru projektuZawiera podział na mniejsze zadaniaSpotkaniaOpcjonalneObowiązkoweNadawanie priorytetów i delegowanieWykonane przez menedżerówWłasne role i obowiązkiNie wyznacza ról dla członkówSklasyfikowane na Scrum master,właściciela projektu i członka zespołuModyfikacje i zmianyWykonane natychmiastWykonane w nowym czasie realizacji,czas pracy i produktywność w tokuPrędkość i wskaźniki wypalenia OprogramowanieKanbanize, KanbanFlow, Kanban Tool, MeisterTaskOrangescrum, VivifyScrum, ScrumDo, JiraKanban vs. Scrum: główne różnice

Jakie są podobieństwa między Kanbanem a Scrumem?

Nie trzeba myśleć, że te podejścia różnią się jedynie między Kanbanem a Scrumem. Przyjrzyjmy się kilku podobieństwom między nimi:

  • Obie metody są częścią metodologii Agile.
  • Oba mają na celu dostarczenie produktu w możliwie najkrótszym czasie.
  • Oba sposoby zapewniają przejrzystość projektu.
  • Obie metody oferują wizualne przedstawienie przez samoorganizujące się zespoły.
  • Kanban i Scrum pomagają podejmować lepsze decyzje, zachęcając do planowania.
  • Podejście zorientowane na człowieka w obu przypadkach pozwala zespołom na elastyczność.
  • Kanban i Scrum wykorzystują metodę pull i timeboxing w różnych fazach projektu.
  • Ostatecznym celem obu metod jest zwiększenie produktywności zespołu poprzez ciągłe doskonalenie.

Kanban kontra Scrum: kiedy używać jakiej metodologii?

Wiedza, która z tych metod jest dla Ciebie najlepsza, oznacza zrozumienie, która z nich lepiej pasuje do filozofii i podejścia Twojego zespołu i organizacji.

Wybierz Kanban, jeśli:

  • Chcesz uniknąć wąskich gardeł podczas projektów ze zbyt dużą liczbą „w toku”
  • Szukasz metody na wizualizację wszystkich kroków w projekcie od początku do końca?
  • Chcesz, aby Twój zespół szybko dostosowywał się do zmian i korygował kurs w razie potrzeby
  • Czy jesteś zainteresowany tworzeniem pętli informacji zwrotnych w celu usprawnienia projektów i długoterminowej wydajności?
  • Nie chcą mieć ściśle określonych ról w zespole lub współpracy krzyżowej

Wybierz Scruma, jeśli —

  • Chcesz podzielić projekty na małe części
  • Poważnie podchodzą do opinii klientów i chcą poprawić wydajność zgodnie z opiniami
  • Chcesz wprowadzać zmiany po zakończeniu sprintu, zamiast dostosowywać się w czasie rzeczywistym
  • Nie interesują Cię terminy oparte na dacie i czasie i chcesz korzystać z punktów fabularnych
  • Chcesz zdefiniować określone role i wielofunkcyjne możliwości dla członków zespołu?

Pamiętaj, że zespoły mogą również łączyć różne aspekty każdej metody i wykorzystywać ją w swoich projektach. Jednym z przykładów może być wykorzystanie tablic Kanban przez zespół Scrumowy. Musisz jednak dopasować filozofię i przetestować ją, aby dowiedzieć się, która z nich odpowiada Twoim konkretnym potrzebom.

Wniosek

Aby wdrożyć Agile, masz przed sobą dwie różne opcje: Kanban i Scrum. Chociaż obie te metodologie są pomocne dla różnych zespołów, żadna z nich nie jest lepsza od drugiej.

Oba mają bardzo korzystne funkcje i mają wspólne cechy.

Dlatego zespoły muszą je wypróbować, aby znaleźć idealne dopasowanie do swojego zespołu i projektu. Dzięki dostępności różnych aplikacji i narzędzi dla Kanban i Scrum wypróbowanie tych metod jest dziecinnie proste.

Możesz również chcieć poznać metodę ścieżki krytycznej, aby rozpoznać zadania niezbędne do pomyślnego zakończenia projektu.