5 najlepszych opcji uruchamiania Androida na Raspberry Pi

Szybkie odnośniki

Czy pracujesz nad projektem wykorzystującym Raspberry Pi, który wymaga czegoś więcej niż tylko standardowego środowiska Linuksa? Odkryj sposoby, w jakie Android może służyć jako system operacyjny dla Twojego Raspberry Pi.

Po co instalować Androida na Raspberry Pi?

Jeśli korzystasz z konfiguracji z ekranem dotykowym, domyślne środowisko graficzne systemu operacyjnego Raspberry Pi (PIXEL, oparte na LXDE) może nie być optymalne. Niezależnie od tego, czy używasz niewielkiego ekranu dotykowego, standardowego ekranu dotykowego Raspberry Pi, czy też innego wyświetlacza, Android stanowi bardzo dobre rozwiązanie.

Dodatkowo, uzyskujesz dostęp do ogromnej bazy dostępnego oprogramowania. Narzędzia do zwiększania produktywności, aplikacje do strumieniowego przesyłania multimediów, a nawet gry – wszystko to staje się dostępne. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach sprzętowych konkretnego modelu Raspberry Pi.

W przypadku braku ekranu dotykowego, możesz bez problemu podłączyć mysz i klawiaturę, tak jak w przypadku każdego innego urządzenia z Androidem.

5 wariantów Androida dla Raspberry Pi, które warto przetestować

Dla Raspberry Pi 3 dostępne są do pobrania następujące wersje systemu Android:

  • LineageOS
  • AOSP
  • OmniROM
  • EmteriaOS
  • Android TV, bazujący na LineageOS

Po zainstalowaniu jednego z nich, możesz korzystać z usług Google lub wybrać większą prywatność.

Instalowanie aplikacji na Raspberry Pi z Androidem może wymagać instalacji GApps lub korzystania ze sklepów zewnętrznych, takich jak F-Droid.

Wszystko to sprawia, że Android jest doskonałym rozwiązaniem dla wielu projektów Raspberry Pi. Oto możliwości, które warto wziąć pod uwagę podczas instalacji Androida na Raspberry Pi.

1. LineageOS

LineageOS, prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna niestandardowa wersja Androida, dostępna jest dla wielu modeli telefonów. Dzięki programiście o pseudonimie KonstaKANG, LineageOS można instalować w różnych wersjach na kilku modelach Raspberry Pi.

Dostępny jest dla Raspberry Pi 3 (jako LineageOS 17) i Raspberry Pi 4 (jako LineageOS 20), a dla tego drugiego dostępny jest system Android 14. (LineageOS 20 działa również na modelach Raspberry Pi 400 i CM4.)

Instalacja LineageOS wymaga standardowej procedury flashowania karty SD dla Raspberry Pi. Jeśli jednak potrzebujesz usług Google, konieczne będzie także sflashowanie pakietu GApps. Poszczególne kompilacje od KonstaKANG mogą mieć nieco inne kroki instalacji, dlatego warto je sprawdzić przed rozpoczęciem.

2. AOSP

Android Open Source Project (AOSP) jest źródłem systemu Android. Jak sama nazwa wskazuje, jest to projekt o otwartym kodzie źródłowym, który jest wykorzystywany przez firmy takie jak Google, Samsung czy Huawei w smartfonach, tabletach i telewizorach.

AOSP, będąc oprogramowaniem open source, można dostosować. Prace KonstaKANG zaowocowały wydaniem wersji Androida opartej na AOSP dla Raspberry Pi 5 (dostępna jest również wersja dla Pi 4).

Możesz zainstalować AOSP, stosując jedną z powszechnie używanych metod. Tak jak w przypadku LineageOS, będziesz potrzebował pakietu GApps, jeśli chcesz korzystać z Androida z usługami Google.

3. OmniROM

Zespół odpowiedzialny za OmniROM przez długi czas tworzył alternatywną wersję systemu Android dla określonych modeli telefonów. Od 2022 roku projekt rozszerzył swoje działanie o Raspberry Pi 4.

Opierając się na AOSP, OmniROM oferuje standardowy interfejs użytkownika Pixel i jest instalowany w dwóch etapach. Dla uzyskania najlepszych rezultatów, będziesz potrzebować standardowej karty microSD dla Raspberry Pi (na której zainstalujesz oprogramowanie odzyskiwania TWRP) oraz kompatybilnej wersji OmniROM. Najnowsza kompilacja w chwili pisania tego tekstu została udostępniona w marcu 2023 roku dla Raspberry Pi 4.

Instalacja OmniROM jest prawdopodobnie najbardziej skomplikowanym procesem z tej listy. Wymaga pobrania i sflashowania głównego obrazu odzyskiwania na kartę microSD, a następnie sflashowania wybranej kompilacji z pamięci USB. Jest to nieco bardziej zawiłe, ale efekt końcowy – system Android na Twoim Raspberry Pi 4 – działa sprawnie.

4. Emteria

Alternatywą dla OmniROM jest Emteria, czyli specjalistyczna wersja Androida przeznaczona dla ograniczonej gamy urządzeń. Lista ta obejmuje modele Raspberry Pi CM 3 i CM 4, a także płyty Raspberry Pi 3, 4 i 5.

Instalacja Emterii jest prosta, gdyż znajduje się ona w narzędziu Raspberry Pi Imager.

Po uruchomieniu narzędzia i włożeniu karty microSD do komputera:

  • Kliknij „Wybierz urządzenie”, aby wskazać Twój model Raspberry Pi
  • Kliknij „Wybierz system operacyjny”
  • Przejdź do kategorii „Freemium i płatny system operacyjny”
  • Wybierz „Android by emteria”
  • Wybierz Android 13 lub Android 14 dla Raspberry Pi 4 albo Android 14 dla Raspberry Pi 5
  • Kliknij „Wybierz pamięć”, by wybrać kartę microSD
  • Kliknij „Dalej”, aby rozpocząć instalację

Dodatkowe ustawienia po instalacji można dostosować, przechodząc do zaawansowanych opcji Raspberry Pi Imager za pomocą skrótu Ctrl+Shift+X.

Emteria proponuje różne opcje subskrypcji, jednak podstawowy plan Starter jest bezpłatny i umożliwia bezprzewodowe aktualizacje systemu.

5. Android TV

KonstaKANG stworzył również, co może być zaskakujące, kompilację Android TV (opartą na LineageOS 20), dedykowaną dla Raspberry Pi 4.

Przeznaczona jest ona do projektów centrów multimedialnych i oferuje wszystkie niezbędne funkcje do natychmiastowego rozpoczęcia pracy. Nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania; nie ma potrzeby flashowania GApps – wystarczą Twoje ulubione aplikacje do strumieniowego przesyłania.

Ta wersja systemu Android TV, przeznaczona dla modeli Raspberry Pi 4 i Raspberry Pi 400, działa nadzwyczaj dobrze. W naszym poradniku dotyczącym tworzenia własnego telewizora z Androidem na bazie Raspberry Pi opisujemy wszystkie niezbędne kroki.


newsblog.pl