Zwinne podejście dwutorowe to efektywna strategia wspierająca zespoły projektowe i programistyczne w procesie tworzenia wyjątkowych produktów, które zdobędą uznanie i sympatię użytkowników.
Współczesne firmy odnoszą sukcesy dzięki dogłębnemu zrozumieniu problemów swoich klientów i dostarczaniu im wartościowych rozwiązań.
Kluczowe znaczenie ma nie tylko ilość pracy włożonej w projektowanie i rozwój, ale także ukierunkowanie tych działań we właściwym kierunku.
Tradycyjne metody, takie jak Waterfall, charakteryzują się linearnym podejściem, gdzie rozwój rozpoczyna się po zaakceptowaniu projektu, a następnie następuje etap testowania i wdrożenia. W rezultacie, wprowadzenie zmian w kluczowym aspekcie staje się procesem czasochłonnym i skomplikowanym, wymagającym powrotu do fazy planowania i projektowania.
Takie podejście może generować znaczne koszty, pochłaniać dużo czasu i być trudne w realizacji.
Natomiast, nowoczesne modele, takie jak Agile czy Dual-track Agile, umożliwiają stworzenie lepszego produktu przy mniejszych nakładach finansowych, czasowych i wysiłkowych, a także zwiększają jego szanse na rynkowy sukces i akceptację klientów.
Przyjrzyjmy się bliżej podejściu dual-agile i zastanówmy się, jak bardzo może ono wspomóc rozwój Twojego następnego produktu.
Czym jest Zwinne Podejście Dwutorowe?
Zwinne podejście dwutorowe to rodzaj zwinnych ram, w których interdyscyplinarny zespół ds. rozwoju produktu dzieli swoją codzienną pracę na dwie równoległe ścieżki – ścieżkę odkrywania i ścieżkę dostarczania.
- Ścieżka odkrywania skupia się na szybkim generowaniu i weryfikowaniu pomysłów na produkt, które następnie trafiają do backlogu. Jest to etap projektowania produktów.
- Ścieżka dostarczania koncentruje się na przekształceniu pomysłów na produkt w gotowy system oprogramowania, który może być dostarczony użytkownikom. To zasadniczo etap rozwoju produktu.
Zarówno ścieżka odkrywania, jak i dostarczania, mają na celu stworzenie najlepszego produktu dla użytkowników. Koncepcja zwinnego podejścia dwutorowego łączy cele projektowania UX i zwinnego rozwoju, gdzie obie ścieżki współdziałają w harmonii, aby wspólnie tworzyć doskonałe produkty. W ten sposób zespoły produktowe mogą równolegle i efektywnie pracować nad badaniami i rozwojem.
Początki podejścia dual-track agile sięgają 2005 roku, po wydaniu i popularyzacji Manifestu Agile. Koncepcja ta była dalej rozwijana, co doprowadziło do powstania obecnej formy zwinności dwutorowej.
Jak funkcjonuje Zwinne Podejście Dwutorowe?
Zwinne środowisko programistyczne ma za zadanie umożliwić iteracyjny i szybki rozwój produktów oparty na danych. Wymaga to od zespołów sprawnego wprowadzania aktualizacji produktów i szybkiego wdrażania ich na rynek. Pomaga to w zdobywaniu opinii użytkowników i ciągłym ulepszaniu oferty.
Zwinne podejście dwutorowe opiera się na koncepcji zwinnego rozwoju, w której iteracja i szybkość idą w parze z jakością.
Jest to przeciwieństwo tradycyjnego, linearnego podejścia, w którym menedżerowie produktu są odpowiedzialni za określenie wymagań i przekazanie ich projektantom w celu stworzenia prototypu, który następnie trafia do zespołu programistycznego w celu wdrożenia.
Podejście dwutorowe zakłada równoległe odkrywanie i dostarczanie produktu, przy większej współpracy. W tym modelu wszyscy członkowie, w tym programiści, projektanci i menedżerowie produktu, ściśle ze sobą współpracują w całym procesie rozwoju produktu.
Dlaczego warto stosować metodę dwutorową Agile?
Zastosowanie metodyki dual-track agile niesie ze sobą wiele korzyści dla zespołów produktowych, takich jak:
Produkty o wyższej jakości
Dzięki ścieżce odkrywania i ścieżce dostarczania, możliwe jest utrzymanie dobrze zdefiniowanej pozycji backlogu. Zwinne podejście dwutorowe umożliwia walidację tych funkcji, które są rzeczywiście potrzebne, co pozwala skupić się na doświadczeniu użytkownika i rozwiązaniu jego problemów.
Pozwala to programistom wyeliminować funkcje o niewielkiej lub żadnej wartości dodanej. Dzięki temu można wydać oprogramowanie, którego funkcje są doceniane i aktywnie wykorzystywane przez użytkowników. Oznacza to, że będziesz mieć pełną jasność, które funkcje będą przydatne dla użytkowników i które można wyeliminować, zachowując przy tym wysoką jakość produktu.
Mniejsza ilość przeróbek
Pozycje backlogu muszą być precyzyjnie zdefiniowane, zakwalifikowane i sprawdzone, aby zminimalizować konieczność przeróbek. W przeciwnym wypadku, przeróbki pochłoną dużo czasu, wysiłku i zasobów, spowalniając produkcję. Dodatkowo, termin realizacji może wydawać się coraz bardziej odległy, a pośpiech może prowadzić do niezadowalających rezultatów.
Zwinne podejście zakłada iteracje w celu ciągłego udoskonalania jakości produktu. Brak kontroli nad iteracjami lub nieefektywne spotkania prowadzą do marnotrawstwa zasobów.
Właśnie w tym celu wykorzystuje się ścieżki odkrywania i dostarczania, aby upewnić się, że wszyscy członkowie zespołu programistycznego dysponują niezbędnymi informacjami. Pomaga to zredukować liczbę iteracji, a także obniżyć koszty i zaoszczędzić czas.
Lepsze doświadczenie użytkownika
Aby produkt odniósł sukces na rynku, musi oferować doskonałe wrażenia użytkownika. Konkurencja jest wysoka, a klienci nie będą tracić czasu na szukanie innych opcji, jeśli Twój produkt nie spełni ich potrzeb lub nie rozwiąże ich problemów.
Tradycyjne modele generowały wiele luk komunikacyjnych między zespołem programistów, zespołem projektowym i zespołem operacyjnym. Zarządzanie produktem stanowiło wówczas większe wyzwanie. Jednoczesne skupienie się na dwóch aspektach – projektowaniu i rozwoju – było trudne. Zespoły musiały wybierać między projektowaniem doświadczenia użytkownika, a iteracjami produktu.
Wraz z wprowadzeniem dwutorowego zwinnego podejścia, ścieżka odkrywania i ścieżka dostarczania są wyraźnie rozdzielone, co pozwala skupić się na każdym z nich oddzielnie. Zespół ds. odkryć może zintegrować projekt oparty na doświadczeniu użytkownika w prototypach, natomiast ścieżka dostawy wykorzystuje dane wejściowe z zespołu ds. odkrywania, aby kontynuować pracę. Zespół ds. odkrywania jest odpowiedzialny za przeprowadzenie walidacji, co umożliwia mu uwzględnienie walidacji doświadczeń użytkownika w swoim procesie.
Szybka adaptacja do zmian
Branża IT rozwija się w szybkim tempie, wymagania klientów dynamicznie się zmieniają, a nowe technologie pojawiają się niemalże cały czas. Dlatego, nowoczesne organizacje muszą być elastyczne, aby szybko reagować na zmiany, wyprzedzać konkurencję i zachować swoją pozycję. Zwinne podejście dwutorowe jest skutecznym narzędziem, które pozwala to osiągnąć.
Opłacalna walidacja
Twórcy produktów często pomijają walidację i nie doceniają jej znaczenia. Może to wynikać z faktu, że wiąże się ona z kodowaniem i generowaniem kodu, co jest czasochłonne, kosztowne i żmudne. Nawet jeśli zdecydują się na walidację, mogą nie zaangażować się w pełni, co skutkuje nieefektywnością.
Jednak walidacja pomysłów ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia wysokiej jakości produktu. Właśnie dlatego programiści szukają sposobów, aby walidacja pomysłów była łatwiejsza, mniej kosztowna i szybsza. Zwinne podejście dwutorowe jest skutecznym sposobem na osiągnięcie tego celu. Członkowie zespołu badawczego mogą przeprowadzać ankiety i projektować prototypy zamiast tworzenia kodu do walidacji. Dzięki temu proces walidacji staje się łatwiejszy, efektywniejszy i bardziej opłacalny.
Jak w praktyce zastosować Dual-Track Agile?
Zwinne podejście dwutorowe doskonale sprawdza się w firmach różnej wielkości, które tworzą oprogramowanie dla wielu rynków.
Małe firmy i start-upy mogą z łatwością wykorzystać ten model, aby cykle opracowywania produktów były krótsze, mniej ryzykowne i bardziej efektywne. Ponadto, duże firmy dysponujące wystarczającymi zasobami mogą wykorzystać ten model, aby zwiększyć wskaźniki sukcesu i zmniejszyć ryzyko podczas wprowadzania produktów na rynek.
Wdrożenie zwinnego podejścia dwutorowego zapewnia prosty proces ulepszania koncepcji produktów, jakości produktów, morale zespołu i cykli rozwoju.
Jeśli chcesz wprowadzić zwinność dwutorową do swojego procesu rozwoju, oto jak to zrobić:
Krok 1: Ścieżka odkrywania
Ta ścieżka składa się z kilku etapów. Na tym etapie członkowie zespołu rozpoczynają od gromadzenia informacji i spostrzeżeń, aby określić sposób budowy produktu, który po wdrożeniu będzie spełniał określone wymagania.
Jednym z pierwszych i najważniejszych aspektów tego procesu jest konsultacja z interesariuszami po zrozumieniu wymagań projektu. Pomaga to w ustaleniu celów dla każdego członka zespołu oraz dla całego zespołu. Zespół jest odpowiedzialny za przedstawienie zweryfikowanych pomysłów na produkty, które zostaną wykorzystane przez zespół programistyczny do stworzenia gotowego produktu.
Dlatego podczas tworzenia planu istotna jest interakcja z użytkownikami końcowymi, aby zrozumieć ich problemy i oczekiwania. Pozwala to zespołowi stworzyć udane produkty o pożądanych cechach, wzorach, funkcjach i użyteczności dla użytkowników. Wymaga to przeprowadzania kompleksowych badań użytkowników poprzez ankiety, wywiady, badania, dyskusje, interakcję ze stroną internetową itp.
Co więcej, ścieżka odkrywania może również wymagać rozwijania i tworzenia person produktów w zależności od wymagań i problemów użytkowników. Na tym etapie, we współpracy z projektantami i inżynierami, tworzony jest zweryfikowany backlog produktów.
Działania podejmowane przez zespoły na tym etapie to:
- Przeprowadzanie wywiadów z interesariuszami w celu zrozumienia ich celów i założeń
- Badania użytkowników w celu identyfikacji problemów użytkowników i poszukiwania rozwiązań za pomocą produktu
- Tworzenie persony produktu w celu stworzenia produktu, który będzie zaspokajał potrzeby klientów
- Mapowanie historii w celu ustalenia priorytetów działań i funkcji, które zostaną dodane w pierwszej kolejności
Po tym etapie następuje kolejny:
Krok 2: Ścieżka dostarczania
Ścieżka dostarczania wykorzystuje wiedzę i informacje zgromadzone przez zespoły ds. rozwoju produktu na ścieżce odkrywania jako dane wejściowe do stworzenia najlepszego możliwego produktu.
Proces ten obejmuje szybkie prototypowanie i iteracyjne podejście do wszystkiego, co umożliwia lepszą współpracę między zespołami programistycznymi i projektowymi.
Ścieżka dostarczania umożliwia zespołom wdrożenie działającego prototypu produktu na rynku, aby zrozumieć, jak jest on postrzegany przez użytkowników i zebrać informacje zwrotne. Pomaga to w identyfikacji zmian wymaganych w celu zaspokojenia potrzeb i oczekiwań użytkowników. Dzięki temu wprowadzanie zmian, nawet po wdrożeniu, staje się mniej kosztowne i łatwiejsze.
W celu wprowadzenia zmian i stworzenia produktu finalnego, ścieżka dostarczania wymaga zaangażowania wszystkich menedżerów, zespołów i użytkowników. Na tym etapie każdy aspekt produktu musi zostać dokładnie przeanalizowany, od projektu, schematów kolorów i interfejsu użytkownika po jego cechy, funkcjonalności i wydajność.
Ścieżka dostarczania obejmuje następujące działania:
- Szybkie tworzenie prototypów
- Szybsze wprowadzanie prototypów na rynek
- Zbieranie opinii w celu zrozumienia zachowań użytkowników
- Udoskonalanie interfejsu użytkownika i innych aspektów w oparciu o opinie użytkowników
Zwinność dwutorowa z Scrum
Ścieżka odkrywania wykorzystuje cykle rozwojowe o różnej długości. Polega na codziennym rozwijaniu małych przyrostów zamiast czekania przez tydzień lub dwa na efekty pracy, a następnie dokonywania przeglądu dużej porcji zadań. W przeciwnym przypadku śledzenie zmian i wprowadzanie poprawek staje się naprawdę trudne i czasochłonne.
Wiele pomysłów rodzi się w fazie odkrywania, a gdy ewoluują, często są porzucane na rzecz lepszych rozwiązań. Następnie najlepsze pomysły trafiają do cykli dostaw z backlogami sprintów o określonym czasie trwania.
Zwinne podejście dwutorowe w połączeniu ze Scrumem obejmuje następujące działania:
- Planowanie sprintu dla zadań związanych z odkrywaniem i dostarczaniem produktów, obejmujących procesy takie jak analiza możliwości, testowanie użytkowników, kodowanie, prototypowanie, ciągła integracja itp.
- Przeprowadzanie codziennych spotkań Scrum w celu omówienia postępów
- Przegląd sprintów w celu analizy wydajności produktu, procesu itp. oraz aktualizacji postępów w osiąganiu zdefiniowanych OKR
- Retrospektywa poprzez przeprowadzanie spotkań doskonalących w celu identyfikacji obszarów do poprawy w kolejnych iteracjach
- Wizualizacja pracy odkrywczej w celu usprawnienia procesu i śledzenia postępów w kierunku celu
Zwinność dwutorowa z Kanban
W Kanbanie wizualizowane są dwa backlogi – backlog odkrywania i backlog dostarczania.
Etap odkrywania ma na celu zrozumienie problemów użytkowników i poszukiwanie rozwiązań. W tym przypadku, efektem końcowym są wszystkie zweryfikowane elementy, które można przenieść do programowania. W tym procesie badacze, projektanci i menedżerowie produktu starają się zrozumieć problemy klientów i zbadać odpowiednie rozwiązania przed rozpoczęciem pracy nad nowymi funkcjami.
Gotowe projekty przechodzą do etapu dostawy, którego celem jest szybkie udostępnienie produktu końcowym użytkownikom.
Wyzwania zwinności dwutorowej i sposoby ich pokonywania
Zastosowanie zwinnego podejścia dwutorowego w małym projekcie z ograniczoną liczbą specjalistów i zdefiniowaną specyfikacją może nie być tak efektywne. W takim scenariuszu tylko kilka osób będzie odpowiedzialnych za zarządzanie wieloma rolami i obowiązkami, ciągle przełączając się między etapem odkrywania i dostarczania.
W związku z tym, zwinne podejście dwutorowe przynosi większe korzyści w przypadku długoterminowego rozwoju projektów z większymi zespołami oraz tam, gdzie istnieje potrzeba ciągłego budowania, testowania i iteracji produktu w celu jego ulepszenia. Ten typ projektów wymaga ciągłego odkrywania i dostarczania produktów. W ten sposób role mogą być wyraźnie rozdzielone między członków zespołu, co zapewni szybki postęp całego projektu.
Kilka mitów na temat dwutorowej zwinności
- Dotyczy tylko rozwoju oprogramowania: Prawdą jest, że Agile po raz pierwszy pojawiło się w świecie oprogramowania i jest szczególnie przystosowane do rozwoju produktów cyfrowych. Błędem jest jednak twierdzenie, że ma ono zastosowanie tylko do tworzenia oprogramowania. Z Agile mogą korzystać wszystkie typy organizacji.
- Nadaje się tylko dla małych firm i start-upów: Agile jest doskonałym podejściem do tworzenia atrakcyjnych MVP (Minimal Viable Product) i ulepszania wersji w oparciu o opinie użytkowników. Nie oznacza to jednak, że większe organizacje nie mogą z niego korzystać. Niektóre z największych i najstarszych firm na świecie, takie jak GE czy Philips, również korzystają z Agile. Wykorzystują je do przyspieszenia powolnych procesów, eliminowania barier w przepływie pracy oraz wspierania innowacji na poziomie całego przedsiębiorstwa.
- Szybkość kosztem jakości: Agile umożliwia szybsze tworzenie oprogramowania. Nie oznacza to jednak, że odbywa się to kosztem jakości. Agile zapewnia wysoką jakość produktu poprzez liczne etapy testowania i iteracji, aby wyeliminować wszelkie błędy i zagrożenia dla jakości lub bezpieczeństwa. Proces obejmuje testy beta, kontrolę jakości itp. i pomaga szybciej tworzyć wysokiej jakości produkty.
- Agile to to samo co Scrum: Powszechnym mitem jest utożsamianie Agile ze Scrumem. W rzeczywistości Scrum wywodzi się z eXtreme Programming i Lean. Scrum jest tylko metodyką zarządzania projektami, podczas gdy Agile to szersza koncepcja tworzenia oprogramowania.
- Brak jasno określonych ról: Wielu uważa, że w Agile każdy może robić, co chce, ponieważ brakuje jasno określonych celów i ról. To nieprawda. W Agile może funkcjonować tradycyjne, odgórne zarządzanie ze zdefiniowanymi rolami i obowiązkami oraz nadzorowanymi projektami. Różnica polega na podejściu do zarządzania poszczególnymi zespołami, gdzie każdy ma większą elastyczność do ścisłej współpracy z zespołami programistycznymi i projektowymi.
- Brak planu: Wielu uważa, że Agile nie wymaga planowania ze względu na szybsze iteracje. To nieprawda. W rzeczywistości Agile nie istnieje bez jasno określonego długoterminowego celu i planu jego osiągnięcia. Agile dzieli większe zadania na mniejsze i skutecznie je realizuje, aby z powodzeniem zakończyć cały projekt.
- Brak dokumentacji: Sam fakt, że działania przebiegają szybciej, nie oznacza, że w Agile brakuje dokumentacji. Agile wymaga aktywnego zespołu z produktywnymi członkami, a dokumentacja również jest ważna.
Podsumowanie
Wykorzystanie zaawansowanych podejść do rozwoju produktu, takich jak Dual-track Agile, pomaga tworzyć produkty wysokiej jakości przy niższych kosztach, mniejszym nakładzie czasu i wysiłku. Dzięki temu można szybko wprowadzić produkt na rynek i zyskać przewagę konkurencyjną. Umożliwia to również wczesne zbieranie opinii i ulepszanie produktu w celu zwiększenia jego szans na sukces.